Η Τσέλσι στην κορυφή του Champions League, «πάτησε» τη Σίτι στον τελικό (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 29/5/2021 - 23:57

Η κορυφή είναι δική της!

Η Τσέλσι επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 στο μεγάλο τελικό του Champions League στο «Ντραγκάο» και κατέκτησε την κούπα για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το 2012. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Τόμας Τούχελ σκόραρε ο Κάι Χάβερτς στο 42ο λεπτό.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, που θύμισε παραδοσιακή εγγλέζικη «μονομαχία» στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν εκατέρωθεν τις δικές τους ευκαιρίες για το γκολ, με τους «μπλε» να το βρίσκουν λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αναμενόταν, η Σίτι κέρδισε μέτρα, προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία. Η Τσέλσι κλείστηκε πολύ καλά στο δικό της μισό και προσπάθησε να κάνει εκ νέου τη ζημιά στις αντεπιθέσεις.

Μελανό σημείο για τις δύο ομάδες ο τραυματισμός των Σίλβα (Τσέλσι) και Ντε Μπρόινε (Σίτι) κατά τη διάρκεια του μεγάλου τελικού. Και οι δύο ποδοσφαιριστές αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο με αναγκαστική αλλαγή.

Μπαλιά στην... πλάτη της άμυνας της Τσέλσι, με τον Στέρλινγκ να μην προλαβαίνει να τελειώσει τη φάση και τον Τζέιμς να διώχνει σε κόρνερ στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης.

Μπαλιά στην περιοχή για τον Βέρνερ από τον Μάουντ από αριστερά στο 14ο λεπτό, με τον Γερμανό να κάνει το πλασέ όμως ο Έντερσον έσωσε τη Σίτι.

Σέντρα στην περιοχή εκ νέου από την αριστερή πλευρά, ο Καντέ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Νέα καλή στιγμή για τους «μπλε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πολύ καλή προϋπόθεση για τη Σίτι στο 28ο λεπτό. Μέσα στην περιοχή ο Φόντεν, πριν προλάβει να κάνει το πλασέ, ο Ρούντιγκερ έπεσε στα πόδια του νεαρού και έσωσε την ομάδα του.

Τρομερή αντεπίθεση για την ομάδα του Τούχελ στο 42ο λεπτό. Ο Χάβερτς πέρασε και τον τερματοφύλακα της Σίτι ανοίγοντας το σκορ για τους «μπλε».

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης η Μάντσεστερ Σίτι ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τζέιμς, όμως μετά από έλεγχο του VAR το παιχνίδι συνεχίστηκε (ορθώς) χωρίς να δοθεί παράβαση.

Σωτήρια προβολή του Αθπιλικουέτα σε γύρισμα που έγινε στην περιοχή των Λονδρέζων στο 67ο λεπτό, με τη μπάλα να φεύγει σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο εκτελέστηκε γρήγορα από τη Σίτι, όμως η Τσέλσι βρήκε στην αντεπίθεση, χωρίς όμως να καταφέρνει να γίνει απειλητική.

Υποδειγματική αντεπίθεση για τους «μπλε», με τον Χάβερτς να δίνει πάσα «πάρε-βάλε» στον Πούλισικ, όμως το πλασέ το Αμερικανού ήταν άστοχο στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και πιο συγκεκριμένα στο έβδομο λεπτό, ο Μάχρεζ έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω από την εστία του Μεντί.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Ντίας, Στόουνς, Στέρλινγκ (Αγουέρο 76'), Γκουντογκάν, Ζιτσένκο, Ντε Μπρόινε (Ζεσούς 59'), Σίλβα (Φερναντίνιο 64'), Μάχρεζ, Φόντεν

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Ρούντιγκερ, Ζορζίνιο, Σίλβα (Κρίστενσεν 39'), Καντέ, Βέρνερ (Πούλισικ 66'), Μάουντ (Κόβασιτς 80'), Τσίλγουελ, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Χάβερτς