Η Ρεάλ είναι... εδώ

Σάββατο, 23/1/2021 - 23:59

Έδειξε σημάδια ζωής η Ρεάλ Μαδρίτης! Μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από την Αλκογιάνο στο Κύπελλο, οι Μαδριλένοι έβγαλαν αντίδραση και πέρασαν... αέρα από την έδρα της Αλαβές (1-4), επιστρέφοντας παράλληλα στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Η Ρεάλ καθάρισε από... ημίχρονο την παρέα του Λούκας Πέρεθ, μπαίνοντας με τα «μπούνια» στον αγώνα. Ο Κασεμίρο στο τέταρτο, μετά την ασίστ του Κρόος, έβαλε σε θέση οδηγού τους «μερένχες», με τον Μπενζεμά στο 41' να πετυχαίνει το 9ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα και να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στα... καπάκια, ο Κρόος «σέρβιρε» άλλο ένα τέρμα και ο Αζάρ έγραψε το 3-0, σκοράροντας μετά από δύο μήνες.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε κάνει τη δουλειά της και σαφώς πιο εύκολο το έργο της, κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη και η Αλαβές το εκμεταλλεύτηκε στο 59' με τον Λούκας Πέρεθ να... μοιράζει στον Χοσέλου το 3-1. Ωστόσο, κάπου εκεί η Ρεάλ δεν θέλησε να μπει σε μεγαλύτερους κινδύνους, «κλείδωσε» το ματς με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μπενζεμά στο 70' και πήρε την πρώτη της νίκη μετά τις 2 του Γενάρη, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή και την Ατλέτικο, που έχει ματς λιγότερο, στους 4 βαθμούς.