Πρώτη φιλική ήττα από την Βουλγαρία για την Εθνική

Τετάρτη, 16/11/2022 - 21:53

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την πρώτη φιλική της ήττα με 2-0, από την Βουλγαρία, στο πλαίσιο της προετοιμασίας, ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων, για τα προκριματικά του Euro 2024.

Στο πρώτο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπολειτουργούσε μεσοεπιθετικά και δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, ώστε να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Από την άλλη η Βουλγαρία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έβαλε δύσκολα στην άμυνα των διεθνών. Τελικά άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Ντεσπόντοφ.

Στην ανάπαυλα η Κύπρος εμφανίστηκε ελαφρώς βελτιωμένη, προσπαθώντας να ελέγξει την κατοχή και να απειλήσει για την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι η Βουλγαρία διπλασίασε τα τέρματα της στο 71ο λεπτό, με τον Ντέλεφ..

Ο Ομοπονδιακός προπονητής, Τιμούρ Κετσπάγια, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής, σε πολλούς ποδοσφαιριστές, αλλά και να δει τα σημεία στα οποία η ομάδα χρειάζεται δουλειά και βελτίωση.

Οι ενδεκάδες:

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Παναγή, Ανδρέου (46′ Αντωνίου), Σιέλης, Λαΐφης, Αντωνιάδης (46΄Γουίλερ), Γκόγκιτς, Κυριάκου (46′ Ντ. Σπόλιαριτς), Κάστανος, Λοΐζου (46′ Ιωάννου), Πίττας (78′ Εφραίμ), Κακουλλής (65′ Χριστοφή).

Βουλγαρία (Μλάντεν Κρστάιτς): Ναούμοφ, Στογιάνοφ (62′ Βελκόφσκι), Χριστόφ, Ντ. Κράστεφ, Νεντιάλκοφ (69′ Άντοφ), Ν. Ίλιεφ (46′ Καραμπέλιοφ), Ι. Ίλεφ (82′ Ρούσεφ), Πετκόφ (62′ Τουρίτσοφ), Γκρούεφ (46′ Φ. Κράστεφ), Ντέλεφ, Ντεσπόντοφ.