Φιλική νίκη για την ΑΕΛ, στην Σόφια

Τρίτη, 9/8/2022 - 20:05

Η ΑΕΛ επικράτησε  σήμερα (09/08) επί της Σπάρτακ Πλέβεν με 3-1, για το πρώτο της φιλικό επί βουλγάρικου εδάφους, στα πλαίσια της προετοιμασίας της, ενόψει της νέας σεζόν.

Οι «λέοντες» ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν τον έλεγχο στην μεσοεπιθετική γραμμή και ήταν παραπάνω απειλητικοί. Το πρώτο γκολ του αγώνα, έβαλε ο Τσέποβιτς στο 34ο λεπτό, ενώ το σκορ διπλασίασε στο β' ημίχρονο, ο Κασάνικλιτς με εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Κάσα και Γκάμπριελ, στο 63ο και 627ο λεπτό αντίστοιχα.

Ο Χόρχε Σίλας είχε την ευκαιρία, να χρησιμοποιήσει όλους τους ποδοσφαιριστές του και να συγκεντρώσει σημαντικά στοιχεία για την συνέχεια.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο: Μουριέλ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Νεοφύτου, Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόφσκι, Μιραλάς, Κασά, Κατσάνκλιτς, Τσέποβιτς

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο:  Παναγιώτης Κυριάκου. Μιχάλης Κυριάκου, Μπάστο, Τζάλμα, Παντελή, Φραντζής, Παπαφώτης, Μακρής, Μαρόσα, Κοντινέλα, Μιλιντσιεάνου.