«Χρυσή» άνοδος της Φούλαμ στην Premier League (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/8/2020 - 00:20

Άμεση η επάνοδος της Φούλαμ στην Premier League. Μία σεζόν μετά τον υποβιβασμό τους, οι Λονδρέζοι έγιναν η τρίτη ομάδα (μετά τις Λιντς και Γουέστ Μπρομ) που πήραν στο εισιτήριο της ανόδου από την Championship, επικρατώντας 2-1 της Μπρέντφορντ στον τελικό των play-off ανόδου και μαζί θα λάβουν και €180.000.000.

Και τα τρία γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια του ενενηνταλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) και οδηγήθηκαν στον έξτρα χρόνο.

Εκεί έγιναν τα απίστευτα…

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (105’), ο 26χρονος αριστερός μπακ της Φούλαμ, Τζο Μπράιαν ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ από μακρινή απόσταση κι όλοι περίμεναν τη σέντρα. Ωστόσο, ο ίδιος αφού είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ, Ράγια, να είναι εντελώς εκτός θέσης, τόλμησε να εκτελέσει απ’ ευθείας στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μάλιστα, και πάλι ο Μπράιαν στο 117’ έπαιξε το «1-2» με τον Μίτροβιτς κα με δεξί πλασέ διαμόρφωσε το 2-0, κρίνοντας ουσιαστικά και τον τελικό νικητή του μεγάλου τελικού. Απαραίτητη σημείωση, ο 26χρονος μπακ της Φούλαμ σε 48 συμμετοχές φέτος είχε μόλις 1 γκολ και πέρυσι άλλο ένα.

Το μόνο που κατάφερε η Μπρέντφορντ (που έμεινε με την παρηγοριά της καλύτερης επίθεσης και της δεύτερης καλύτερης άμυνας στο πρωτάθλημα) ήταν μειώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάλσγκααρντ.