Χρειάστηκε η παράταση αλλά πήρε σπουδαία πρόκριση η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 19/8/2020 - 20:32

Χρειάστηκε την παράταση αλλά τελικά κατάφερε να πάρει μια σπουδαία πρόκριση η Ομόνοια.

Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας μια μέτρια παρουσία, με την μεγάλη αποχή να παίζει σημαντικό ρόλο, επικράτησαν με 0-1 της Αραράτ με γκολ του Τιάγκο στο 94ο λεπτό της ημίωρης παράτασης και πήραν την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Η ομάδα της Λευκωσίας αγχώθηκε αρκετά μέχρι να φτάσει στο γκολ, από το οποίο και έπειτα έφερε μια άνεση, κυρίως μετά την αποβολή του Ουμάνες στο 97'.

Πολλά τα περιθώρια βελτίωσης για την Ομόνοια, ενόψει και του δεύτερο προκριματικού, εκεί όπου περιμένει η Λέγκια Βαρσοβίας.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό μετά την μεγάλη αποχή και ειδικά για την Ομόνοια που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση έπειτα από 5 μήνες. Οι ευκαιρίες ήταν με το... σταγονόμετρο, με τους δύο προπονητές να επιλέγουν μια πιο προσεκτική τακτική στο πρώτο μέρος, μιας και επρόκειτο για μονό αγώνα.

Στο 28' η πρώτη φάση της αναμέτρησης, η οποία ήρθε από πλευράς Αραράτ, με τον Οτουμπάνχο από αριστερά να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, μετά από ωραίες προσποιήσεις στον Χούμποτσαν, ο Γκουφράν δοκίμασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Λανγκ και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 42ο λεπτό η μοναδική προϋπόθεση ευκαιρίας της Ομόνοιας, με τον Κακουλλή να πιέζει τον Τσούπιτς που είχε την κατοχή και τελικά να βάζει την κόντρα, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά, στην τελευταία αξιόλογη φάση του ημιχρόνου, η Αραράτ είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Οτουμπάνχο επιχείρησε να απειλήσει με τακουνάκι, έπειτα από γύρισμα του Αλεμάο από δεξιά, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, με τις ευκαιρίες και πάλι από τις δύο ομάδες να είναι ελάχιστες. Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές, με την ελπίδα να γίνουν πιο απειλητικές, μάταια όμως αφού δεν άλλαξε κάτι.

Στο 53' η Ομόνοια είχε την πρώτη ευκαιρία να σκοράρει μετά την ανάπαυλα. Ο Μαυρίας από δεξιά γύρισε στο σημείο του πέναλτι για τον Ντούρις, με τον Σλοβάκο να πιάνει με τη μια το πλασέ, το οποίο αποκρούστηκε δύσκολα από τον Τσούπιτς και παραχωρήθηκε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά, στο 64ο λεπτό, η Αραράτ απάντησε στις ευκαιρίες. ο  κατέβασε στην περιοχή για τον Οτουμπάνχο, ο οποίος έπιασε ένα ωραίο σουτ και προσπάθησε να απειλήσει, ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε ενστικτωδώς διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Λίγο πριν το φινάλε η Αραράτ έφτασε κοντά στο γκολ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 92' ο Σανόγκο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Φαμπιάνο έκανε την έξοδο αλλά δεν υπολόγισε σωστά τη φάση, με τον Μενέσες να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ στο ένα μέτρο από την εστία.

Το τέλος του 90λεπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0 και αναπόφευκτα οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Πρώτο Ημίχρονο Παράτασης

Με το «καλημέρα» της ημίωρης παράτασης η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Στο 94ο λεπτό ο Μποτεάκ έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη πάσα στον Τιάγκο, ο οποίος βρέθηκε «φάτσα» με τον Τσούπιτς, πλάσαρε ιδανικά και έγραψε το 0-1.

Στο 97' ο Μποτεάκ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής «κερδίζοντας» την αποβολή του Ουμάνες. Ο Γάλλος με μια ωραία κίνηση πέρασε τον αμυντικός της Αραράτ, ο οποίος τον ανέτρεψε, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στην εκτέλεση του φάουλ, ο Μποτεάκ δοκίμασε απευθείας να απειλήσει, ωστόσο η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τσούπιτς.

Στο 101ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Λίμα, ο οποίος εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ όπου είχε τροχιά για τα δίκτυα και τελευταία στιγμή ο Λούφτνερ έβαλε το πόδι του και αποσόβησε το γκολ, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους της παράτασης, ο Γκόμεθ επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά, με τη μπάλα να πηγαίνει στο «παραθυράκι» και Τσούπιτς εντυπωσιακά να αποκρούει.

Δεύτερο Ημίχρονο Παράτασης

Στο 110' ο Κακουλλής έκανε ωραίο, απειλητικό, γύρισμα από τα αριστερά, με τον Τσούπιτς να αιφνιδιάζεται να απομακρύνει δύσκολα.

Εφτά λεπτά μετά, ο Μποτεάκ πάτησε ωραία στην περιοχή, δοκίμασε το σουτ με το δεξί του πόδι, με τον πορτιέρε της Αραράτ να λέει και πάλι «όχι».

Στην εξέλιξη της φάσης η Ομόνοια έχασε εκ νέου ευκαιρία, με τον Κακουλλή να παίρνει από τον Μποτεάκ, να μπαίνει στην περιοχή και από ευνοϊκή θέση, το πλασέ του όμως δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ.

Αραράτ (Ντέιβιντ Καμπάνια): Τσούπιτς, Αλεμάο (Σαχινιάν 85'), Μενέσες, Βακουλένκο, Ουμάνες, Αλφόνς, Γκουφράν (Αμπαρτσουμιάν 90'), Νέρσινγκ, Λίμα, Οτουμπάνχο (Σανόγκο 73'), Ογκάνα

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμεθ, Γκόμες (Κούσουλος 90'), Τιάγκο (Τζιωνής 102'), Μαυρίας (Λοΐζου 81'), Κακουλλής, Ντούρις (Μποτεάκ 66').