Χάρισε... την πρόκριση ο Ερυθρός Αστέρας, πέρασαν Μπενφίκα και Πλζεν

Τετάρτη, 24/8/2022 - 00:25

Στους ομίλους του Champions League για τρίτη φορά στην ιστορία της η Μακάμπι Χάιφα!

Η ισραηλινή ομάδα προκρίθηκε με... τρελό τρόπο (2-2) στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, με τις Βικτόρια Πλζεν και Μπενφίκα να επικρατούν 2-1 της Καραμπάγκ και 3-0 της Ντιναμό Κιέβου, αντίστοιχα και να την ακολουθούν.

Στο ματς της Σερβίας, οι γηπεδούχοι -οι οποίοι είχαν ηττηθεί 3-2 στο πρώτο παιχνίδι- ξεκίνησαν ιδανικά και με δύο γκολ μέχρι το 43' (27' Πέσιτς, 43' Ίβανιτς) πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα χέρια τους.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπόριαν απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Χαζίζα.

Ωστόσο, μόλις ένα λεπτό αργότερα ο δεξιός μπακ, Ντάνιελ Σούντγκρεν, έπιασε μακρινή σουτάρα βλέποντας την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του αντίπαλου πορτιέρo, ο οποίος από... ήρωας έγινε μοιραίος.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου έδειχνε ότι η αναμέτρηση θα πήγαινε στην παράταση. Όλα αυτά, μέχρι το 90', όταν ο Πάνκοφ -στην προσπάθεια του να απομακρύνει- έγραψε το 2-2 με... αυτογκολάρα. Οι Σέρβοι πίεσαν στα εναπομείναντα λεπτά για το γκολ της νίκης/πρόκρισης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Από την άλλη, τα πράγματα στη Λισαβόνα ξεκαθάρισαν από πολύ νωρίς.

Η Μπενφίκα υποδέχτηκε την Ντιναμό Κιέβου έχοντας ήδη την... «καβάτζα» του υπέρ της 2-0 από το εκτός έδρας ματς. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (βασικός για ακόμα ένα παιχνίδι) είχε πετύχει άλλα τρία τέρματα. Στο 27' ο Οταμέντι άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά. Στο 40' ο Ράφα Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας γράφοντας το 2-0, με τον Νέρες να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 42'.

Οι Ουκρανοί συνεχίζουν στους ομίλους του Europa League, όπου θα βρεθεί κι η Γκαράμπαγ, παρότι άγγιξε το όνειρο απέναντι στην Πλζεν.

Το 1-1 του αγώνα στο Αζερμπαϊτζάν άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά στο δεύτερο παιχνίδι οι Τσέχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 2-1. Το πανέμορφο γκολ του Φίλιπ Όζομπιτς στο 38' έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως στο 2ο ημίχρονο οι Γιαν Κόπιτς και Γιαν Κλίμεντ έφεραν τα πάνω κάτω κι έστειλαν στους ομίλους για 4η φορά την ομάδα τους.