Χαμός με γκολ του Περού που δεν δόθηκε: «Μας έκλεψαν» (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 25/3/2022 - 13:21

Η Ουρουγουάη κρατούσε σφιχτά τη νίκη ενάντια στο Περού και μαζί το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, μέχρι που στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και με το σκορ στο 1-0, μία μπαλιά του Τράουκο δυσκόλεψε πολύ τον τερματοφύλακα της «σελέστε», Ροσέτ.

Ο γκολκίπερ της Νασιονάλ Μοντεβιδέο μπλόκαρε την μπάλα αλλά κατέληξε να στέκεται μέσα στην εστία του (!) με τους Περουβιανούς να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή - όπως φαίνεται, κατά πάσα πιθανότητα, να έχει συμβεί.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε άλλη άποψη, με τους παίκτες των ηττημένων να υποστηρίζουν πως τους έκλεψαν.

«Είπα στο διαιτητή να τσεκάρει το βίντεο και είπε ότι το έκανε. Αλλά όλος ο κόσμος είδε ότι η μπάλα πέρασε» σχολίασε ο Κάλενς, με το Περού πάντως να κρατά στα χέρια την τύχη στα χέρια του αναφορικά με την πρόκριση στα διηπειρωτικά playoffs.