Χαλαρά στον τρίτο γύρο του Wimbledon η Σάκκαρη

Τετάρτη, 29/6/2022 - 21:50

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-4) τη Βουλγάρα Βικτόρια Τόμοβα για τον δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον και προκρίθηκε με άνεση στους «32» του βρετανικού Grand Slam.

Η επόμενη αντίπαλός της Ελληνίδας σταρ θα είναι η Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία, Νο.103 στον κόσμο, που απέκλεισε με 2-1 σετ ( 6-3, 1-6, 7-5) τη Ρουμάνα Σοράνα Κιρστέα.

Οι δυο τους έχουν βρεθεί δύο φορές αντιμέτωπες μέχρι στιγμής, μία σε ITF και μία στο τουρ της WTA και μετρούν από μία νίκη. Η Μαρία είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς το 2014, ενώ η Σάκκαρη στο δεύτερο στο Αυστραλιανό Οπεν.

Η 26χρονη πιέστηκε σε κάποια σημεία από την αντίπαλό της, όμως ανέβασε το ρυθμό της όταν χρειάστηκε και, με το επιθετικό παιχνίδι που παρουσίασε, πήρε την πρόκριση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο αθλήτριες να έχουν προβλήματα στο σερβίς και, μετά το 1-1, είχαμε τρία διαδοχικά breaks, όπου επικράτησε η Ελληνίδα. Εκεί, η Σάκκαρη «έσπασε» δύο φορές το σερβίς της Βουλγάρας και κράτησε το σερβίς της για να προηγηθεί 4-2 και να φτάσει στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το break νωρίς για να προηγηθεί 2-1 και 3-1. Στη συνέχεια, με δεύτερο break στο ένατο game έφτασε το 6-3 και στην πρόκριση.