H Λουντογκόρετς «πέταξε» εκτός... αστεριών τον Ολυμπιακό με μπροστάρη τον Πιέρο

Τρίτη, 10/8/2021 - 23:48

Στα play-off του Champions League προκρίθηκε η Λουντογκόρετς η οποία «πέταξε» εκτός συνέχειας τον Ολυμπιακό Πειραιώς στη διαδικασία των πέναλτι με 4-1. Μπροστάρης για τη βουλγαρική ομάδα, ο «δικός μας» Πιέρος Σωτηρίου με γκολ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης αλλά και στη διαδικασία των πέναλτι.

Για την ιστορία, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 2-2 και σε συνδυασμό με το 1-1 της πρώτης αναμέτρησης οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Εκεί δεν υπήρξε κάποιο γκολ, έτσι, τα πάντα κρίθηκαν στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι, με τους Βούλγαρους να παίρνουν την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό ο Εμβιλά στο 31ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 49ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σεμέδο, ενώ η ανατροπή έγινε με το πέναλτι του Πιέρου στο 57ο λεπτό. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Ελ Αραμπί, εξίσου από το σημείο του πέναλτι.

Στην επόμενη φάση, η ομάδα του Κύπριου διεθνή θα αντιμετωπίσει τη Μάλμο από τη Σουηδία. Ο Ολυμπιακός ο οποίος συνεχίζει στα play-off του Europa League, θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Σλοβάκοι με το εντός έδρας 1-1 απόψε κόντρα στη Λίνκολν (από το Γιβραλτάρ) και σε συνδυασμό με το 1-3 του πρώτου ματς, πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Το πρώτο ματς θα γίνει στις 19 Αυγούστου στο «Γ. Καραϊσκάκης» και η ρεβάνς στις 26 του ίδιου μήνα. Στο χειρότερο σενάριο, αν ο Ολυμπιακός αποκλειστεί από τους Σλοβάκους θα μεταφερθεί αυτομάτως στους ομίλους του Europa Conference League.