«Γονάτισε» τη… βασίλισσα στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Με την… αύρα του Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός!

Με τον αρχηγό στις κερκίδες και την τρομερή τους άμυνα, οι Πειραιώτες «μπλόκαραν» τη Ρεάλ και τη νίκησαν 74-68, κάνοντας το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στη διάρκειά του, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ένα κομβικό ξέσπασμα με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ στην τέταρτη περίοδο, για το +11 (70-59) στο 36’.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ακόμη μία φορά ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας ως μοναδικό… αγκάθι τα 1/7 τρίποντα. Ο Ντόρσεϊ πρόσθεσε άλλους 10π., με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην είχε στη διάθεσή του σε όλο το δεύτερο ημίχρονο τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος τραυματίστηκε στο δίλεπτο που αγωνίστηκε.

Από τη «βασίλισσα», που υποχώρησε στο 1-1, ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς-Γκος και Ταβάρες με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Το παιχνίδι

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Πολύ άστοχοι ήταν και οι δύο στα πρώτα πέντε λεπτά, με το σκορ να μένει χαμηλά (9-6). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την σκληρή άμυνα και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ με τον Βεζένκοφ, ξέφυγαν στο +5 (13-8), στο 8’. Ωστόσο, η τρομερή αστοχία και τα λάθη εκατέρωθεν συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με το καλάθι του Γιουλ να διαμορφώνει το 13-10.

Με ενέργεια στην άμυνα και απανωτά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +6 (19-13), στο 12’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός άνοιξε αρκετά, με τους Ταβάρες και Γουίλιαμς-Γκος να προκαλούν προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, αλλά χάρη στον Σλούκα σε δημιουργία και σκορ, οι Πειραιώτες να διατηρούνταν μπροστά (30-27), μέχρι το 16’. Εκεί, έκανε ένα 5-0 ο Γκος και η «βασίλισσα» προσπέρασε (30-32), με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όπου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά (35-36).

Παρά την κακή άμυνα στη ρακέτα στην αρχή του δεύτερου μέρους από τον Ολυμπιακό, ο Παπανικολάου «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75μ., φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (43-43), στο 24’. Με ένα ξέσπασμα του Ερτέλ η Ρεάλ πήγε στο +5 (43-48), αλλά τους Βεζένκοφ και Σλούκα να απαντούν για το νέο προβάδισμα (49-48), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, ο Ντόρσεϊ πήρε την… σκυτάλη, με τους Πειραιώτες να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά (54-52).

Μετά το πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου, που οι δύο ομάδες ήταν μαζί (56-56), ο Ολυμπιακός άνοιξε το γήπεδο με τα τρίποντα και έκανε αρχικά ένα 9-0 (65-56), με τον Ντόρσεϊ να παίρνει… μπρος στη συνέχεια και να στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στο +11 (70-59), στο 36’. Στη συνέχεια, κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση, άστοχες βολές αλλά και το μπόνους των βολών που είχε η Ρεάλ έριξαν τη διαφορά στο -3 (71-68), στα 50’’ πριν τη λήξη. Ο Βεζένκοφ σκόραρε στην κρίσιμη επίθεση, με τον Ταβάρες να αστοχεί και τον Σλούκα με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68