Γλίτωσε την ήττα στο φινάλε και έπιασε προσωρινά κορυφή ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/4/2021 - 21:30

Έσωσε τον βαθμό και έπιασε κορυφή!

Ο Απόλλωνας έμεινε στο 1-1 με την Ανόρθωση στο Τσίρειο, για την 6η αγωνιστική των play-off, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση.

Οι «γαλάζιοι» γλίτωσαν την ήττα στην τελευταία φάση του αγώνα και με τον βαθμό που έσασαν έπιασαν προσωρινά την πρωτιά.

Δεν άντεξε η ομάδα της Αμμοχώστου που είχε τη νίκη στα χέρια της, ωστόσο σε μια στιγμή αδράνειας «άφησε» δύο βαθμούς.

Η «Κυρία» ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Οκριασβίλι στο 59' και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκεριέρ.

Με αυτή την ισοπαλία ο Απόλλωνας ανέβηκε, προσωρινά, στην 1η θέση με 66 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται τυπικά από την ΑΕΛ την Κυριακή (18/4, 17:00) στο ντέρμπι της Λεμεσού.

Αντίθετα η Ανόρθωση παρέμεινε στην 4η θέση με 54 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (14/4, 17:00) υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πρώτο ματς για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Με την έναρξη του αγώνα στα 20 δευτερόλεπτα ο Απόλλωνας σκόραρε με τον Γιαννιώτα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Νταμπό που άρχισε τη φάση ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 8' ήταν σειρά της Ανόρθωσης να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής από τον Οκριασβίλι, με το γκολ να ακυρώνεται για φάουλ του Κορέια στον Πέδρο στο ξεκίνημα της φάσης.

Πέντε λεπτά μετά, ο Νταμπό πάτησε περιοχή και γύρισε έξω για τον Γκεριέρ, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

0

Στο 15ο λεπτό, ο Μίχα με ατομική προσπάθεια επιχείρησε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μίχα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε.

Στο 34' ο Πίττας δοκίμασε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, με τον Λόρια να αποκρούει εύκολα.

Τρία λεπτά μετά, μετά από διώξιμο της άμυνας ο Ντένιτς έπιασε με τη μια το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αρτυματά και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 49' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Χάμπο να δίνει στην περιοχή για τον Μπίσεσβαρ, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Νταουσβίλι σέντραρε στην περιοχή για τον Κβιλιτάια που κατέβασε και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ψηλά.

Στο 59ο λεπτό η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Οκριασβίλι από αριστερά δοκίμασε το σουτ με πανομοιότυπο τρόπο όπως και στο ακυρωθέν γκολ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ντιγκινί έπιασε ένα δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα.

Στο 70' ο Ντιγκινί έστρωσε στην περιοχή για τον Μπένσοπ, αυτός έκανε το σουτ και ο Λόρια μάζεψε.

Εννιά λεπτά μετά, ο Νταμπό έδωσε έξω στον Μπένσοπ, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 89ο λεπτό, ο Ματέι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Λόρια απέκρουε δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, ο Ντιγκινί έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Λόρια μάζεψε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Ματέϊ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκεριέρ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης):Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέ, Γιαννιώτας (62′ Ντιγκινί), Κυριάκου (67′ Ματέι), Ντένιτς, Μπίσεσβαρ (67′ Μπένσοπ), Πίττας, Νταμπό.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Βργκοτς, Ρισβάνης, Καλτσάς, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Κορέια, Μίχα (77′ Πηλέας), Οκριασβίλι (77′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (64′ Μαργκάσα).