Γλίτωσε τα χειρότερα με τρομερό... come back η Τότεναμ

Δευτέρα, 26/12/2022 - 16:34

Απέφυγε την ήττα, αλλά δεν… πανηγυρίζει κιόλας η Τότεναμ!

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε είδε την Μπρέντφορντ να τη σοκάρει και να προηγείται με 2-0, αλλά έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο μισάωρο και με τρομερό come back έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Έγραψε ιστορία ο Χάρι Κέιν που βρήκε δίχτυα σε ακόμη μία Boxing Day και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Premier League την εν λόγω ημέρα με 10 γκολ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση της συγκεκριμένης λίστας τον σπουδαίο Ρόμπι Φάουλερ με 9!

Η Μπρέντφορντ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απειλούσε την εστία της Τότεναμ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν βρήκαν κενό στην αντίπαλη άμυνα, ο Φόρστερ δεν απομάκρυνε καλά το σουτ του Γιένσεν και ο Γιάνελτ πήρε το ριμπάουντ για να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0!

Στην συνέχεια τα «σπιρούνια» πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κάποιες φάσεις, με τον Κουλουσέφσκι και τον Σον να είναι οι κύριοι εκφραστές τον επιθέσεων και ο Κέιν την ίδια ώρα να είναι απελπιστικά μόνος και ακίνδυνος. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τόνεϊ στο 44ο λεπτό έκανε το 2-0 για την Μπρέντφορντ. Για καλή τύχη της ομάδας του Αντόνιο Κόντε όμως, το γκολ δεν μέτρησε γιατί ήταν οφσάιντ και το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Μέχρι το σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί, δημιουργώντας φάσεις. Μάλιστα, στο 51’ φώναξαν για πέναλτι μετά το πέσιμο του Κέιν, αλλά διαιτητής και VAR συνέχισαν το ματς.

Στο 54’ η Μπρέντφορντ διπλασίασε τα τέρματα με τον Τόνεϊ ο οποίος έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή. Αυτό όμως δεν σταμάτησε την Τότεναμ, η οποία στο 65’ μείωσε σε 2-1! Ο Κέιν πήρε μια τρομερή κεφαλιά από εξαιρετική σέντρα του Λανγκλέ, εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ και έβαλε ξανά την ομάδα του Κόντε στο ματς. Μάλιστα, έφτασε τα 10 γκολ σε Boxing Day ο Χάρι Κέιν, μοναδικός ποδοσφαιριστής με διψήφιο αριθμό τερμάτων σε αυτή την ημέρα! Ο Άγγλος έχει σκοράρει σε κάθε Boxing Day που έχει παίξει! Παράλληλα, άφησε δεύτερο τον σπουδαίο Ρόμπι Φάουλερ με 9 τέρματα!

Τα «σπιρούνια» πήραν φόρα και δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Χόιμπιεργκ στο 75’ να κάνει το 2-2 με ένα ξερό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια απειλούσαν συνεχώς την εστία του Ράγια, έχοντας μάλιστα δοκάρι στο 84’ με κεφαλιά του Κέιν.

Στο 85’ η Μπρέντφορντ παραλίγο να πάρει εκ νέου προβάδισμα όταν ο Τόνεϊ έκανε προβολή προ του Φόστερ από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ! Τα λεπτά περνούσαν, η Τότεναμ πίεζε για το γκολ της ανατροπής αλλά δεν κατάφερε να το βρει ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο, επανεκκινώντας στην Premier League με απώλεια βαθμών κόντρα στην σκληροτράχηλη Μπρέντφορντ.