Γλίτωσε το κάζο με «καρυδάτη» ανατροπή η Ρόμα

Κυριακή, 10/4/2022 - 21:00

Έδειξε χαρακτήρα και γλίτωσε το «κάζο» η Ρόμα!

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δεν είχε καλό πρόσωπο, είδε τη Σαλερνιτάνα να προηγείται και να της βάζει δύσκολα, αλλά με μεγάλη ανατροπή στο φινάλε πήρε τη νίκη (2-1) και βρέθηκε ξανά στο -5 από την τετράδα.

Μπήκε σε αποστολή μετά από 283 ημέρες και τον τραυματισμό του στον προημιτελικό του Euro της εθνικής Ιταλίας με αντίπαλο το Βέλγιο ο Λεονάρντο Σπινατσόλα, ο οποίος αναμένεται να πάρει χρόνο στα πόδια του ως το φινάλε της Serie A, έπαιξε ως αλλαγή ο Κύπριος χαφ της Σαλερνιτάνα, Γρηγόρης Κάστανος.

Στα του ματς, η Ρόμα είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει τελικές απέναντι στην καλοστημένη Σαλερνιτάνα, η οποία πού και πού ξεμύτιζε. Σε μία από τις προωθήσεις της, κέρδισε ένα φάουλ στα 30 μέτρα από την περιοχή και ο Ραντοβάνοβιτς μετά το πάτημα του Ριμπερί εκτέλεσε με «φωτοβολίδα» τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0. Το «Ολίμπικο» είχε παγώσει προσωρινά, αλλά σιγά-σιγά ο κόσμος έμπαινε στην εξίσωση προσπαθώντας να σπρώξει τη Ρόμα στην ανατροπή.

Στο 34’ ο διαιτητής μετά την εξέταση του VAR πήρε πίσω το πέναλτι που είχε καταλογίσει υπέρ της Ρόμα όπως το ίδιο συνέβη και στο 42’, με τους «τζαλορόσι» να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με την πλάτη στον τοίχο. Η ομάδα του Μουρίνιο ανέβασε τις γραμμές και την πίεσή της στο δεύτερο μέρος, με την μεγαλύτερη φάση να ανήκει πάντως στη Σαλερνιτάνα στο 73’ με τον Κάστανο.

Τα λεπτά περνούσαν, η Ρόμα αδυνατούσε να βρει λύσεις αλλά δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε. Ο Κάρλες Πέρεθ στο 81’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και τέσσερα λεπτά αργότερα o προωθημένος Σμόλινγκ υπέγραψε την ανατροπή βάζοντας… φωτιά στο «Ολίμπικο» για το τελικό 2-1.