Γλίτωσε από κάζο η Μπάγερν

Τετάρτη, 25/1/2023 - 07:57

Νέα γκέλα της Μπάγερν και... φωτιά στο γερμανικό πρωτάθλημα! Μετά τη γκέλα στην έδρα της Λειψίας, οι Βαυαροί «σκόνταψαν» και κόντρα στην Κολωνία (1-1), με τους «ταύρους» να πλησιάζουν πλέον στο -4. Μάλιστα, σε περίπτωση νίκης, Άιντραχτ και Ουνιόν θα βρεθούν στο -3 από το σύνολο του Νάγκελσμαν.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να βρεθούν μπροστά στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Σχιρί να κυνηγά μια χαμένη μπαλιά και να νικά τον Ζόμερ για το 1-0! Η Μπάγερν πίεσε ασφυκτικά, με τον Γκνάμπρι να είναι άστοχος από πλεονεκτική θέση στο 14ο λεπτό και την προσπάθεια του Παβάρ να έχει την ίδια κατάληξη στο 44'.

Στο 80', ο Μίλερ δεν κατάφερε με καρφωτή κεφαλιά από κοντά να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, με τη λύση να έρχεται στο 90ο λεπτό. Ο Κίμιχέγινε αποδέκτης της μπάλας αρκετά έξω από την περιοχή της Κολωνίας και με ένα απίθανο σουτ την έστειλε... τηλεκατευθυνόμενη στα δίχτυα του Σβάμπε για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις, οι Βαυαροί έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, φτάνοντας σε νέο «στραβοπάτημα».

Από «εξάρα» σε «πεντάρα» η Βόλφσμπουργκ! Η αρμάδα του Νίκο Κόβακς μετέτρεψε σε περίπατο το παιχνίδι με τη Χέρτα στο Βερολίνο, επικρατώντας 5-0. Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό με ωραίο σουτ εντός περιοχής ο Σβάνμπεργκ, με τον Άρνολντ στο 31' να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βιντ πήρε μια πάσα εντός περιοχής και με πανέμορφο πλασέ έκανε το 3-0.

Στο 72' ο Μπακού με ωραίο πλασέ έκανε το 4-0, με τον Μαρμούς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 86ο λεπτό για το τελικό 5-0.

Στην ισοπαλία έμειναν Χόφενχαϊμ και Στουτγκάρδη. Ο Κράμαριτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό, με τον Γκιρασί στο 45'+5' να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους. Ο Έντο στο 77' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, φτάνοντας στην ολική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Κροάτη επιθετικό να σκοράρει ξανά στο 90'+4', έσωσαν έναν βαθμό, που μπορεί να αποδειχθεί πολύ κρίσιμος στο τέλος της σεζόν.