Γκολ ο Κωστή, ασίστ για Ιωάννου και Ρούελ Σωτηρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/4/2022 - 11:53

Επιστροφή στη δράση στα πρωταθλήματα ανά τον πλανήτη, μετά και την πρόσφατη διακοπή για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων.

Αρκετοί συμπατριώτες μας αγωνίστηκαν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε και κάποιοι από αυτούς ξεχώρισαν. Ο Ιωάννης Κωστή συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με τον Ολυμπιακό Β’ και δεν είναι λίγοι αυτοί που αναφέρουν πως ο Πέδρο Μαρτίνς τον έχει στα πλάνα του για την πρώτη ομάδα. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός σκόραρε το δεύτερο γκολ των «ερυθρόλευκων» στο 50ό λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Πιερικού, φτάνοντας τα έξι τέρματα στη φετινή περίοδο. Μάλιστα, είναι ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών στη δεύτερη κατηγορία.

Δείτε στο 3:09 το γκολ του Κωστή.

Στην Ιταλία, ο Νικόλας Ιωάννου αποτελεί βασικό στέλεχος της Κόμο στη δεύτερη κατηγορία. Ο Κύπριος μπακ βοηθάει και στο επιθετικό κομμάτι, καθώς στο παιχνίδι κόντρα στη Μόντζα έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, στη νίκη με 2-0.

Δείτε στο 2:03 την ασίστ του Κύπριου μπακ.

Τέλος, στη Λέιτον Όριεντ, που αγωνίζεται στην Λιγκ 2 της Αγγλίας, είναι γνωστό πως υπάρχει μεγάλη κυπριακή παροικία. Ο Ρούελ Σωτηρίου (που αποτελεί βασικό στέλεχος, μαζί με τον Έκτορ Κυπριανού) έβγαλε ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 2-0 επί της Γουόλσολ.

Δείτε στο 0:31 την έξυπνη ασίστ του Ρούελ Σωτηρίου.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πιστώθηκε την ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γουόλσολ. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στη Γουόλσολ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στη Γουόλσολ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Κρόουλι είναι στις 9 Απριλίου, κόντρα στην Μπάροου.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Νοτς Κάουντι.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπόραμ Γουντ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Χάλιφαξ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τορίνο.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μόντζα. Αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή στο 57ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πάσος Φερέιρα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, καθώς υπέστη ρήξη τετρακεφάλου.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Άντερλεχτ.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ο νεαρός αμυντικός έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, ωστόσο δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Χορν.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στον Ιωνικό.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν εκτός αποστολής από τη νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 3-0 επί του Πιερικού.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Αλμωπό Αριδαίας.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στο Αιγάλεω. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Αγωνίστηκε στο αρχικό σχήμα στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον ΟΦ Ιεράπετρας. Αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Επισκοπής.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τον Ηρόδοτο.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Καβάλα.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από τη Μάδεργουελ.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Οπάβα.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν κατέγραψε χρόνο συμμετοχής στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Τρίνετς.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης (Ντάλκουρντ): Ο Κύπριος επιθετικός έκανε το επίσημο ντεμπούτο του στη Σουηδία, ωστόσο η Ντάλκουρντ ηττήθηκε με 1-0 από τη Νόρμπι στην πρεμιέρα της δεύτερης κατηγορίας.

Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Νόρμπι.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Μάριεχαμν.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε αλλαγή στο 74ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπότεβ Πλόντβιβ.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τους Βανκούβερ Γουάιτκαπς.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μέλμπουρν Βίκτορι.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 2-2 κόντρα στους Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Τσούγκναμ Ασάν.