Γκολ για Πιέρο και Ρούελ, νίκη για Σιέλη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 30/8/2021 - 11:46

Ακόμη δεν αρχίσαμε, μπήκαμε σε mood εθνικών ομάδων. Ήδη, πάντως, ορισμένοι συμπατριώτες μας, έχουν πάρει χρόνο συμμετοχής στις ομάδες τους στο εξωτερικό.

Κάποιοι απο αυτούς, μάλιστα, είχαν καλή απόδοση. Δύο από αυτούς βρήκαν δίχτυα και... όλως τυχαίως, αυτοί οι δύο έχουν το ίδιο επίθετο!

Αναφερόμαστε στους Πιέρο και Ρούελ Σωτηρίου, που αγωνίζονται σε Λουντογκόρετς και Λέιτον Όριεντ αντίστοιχα. Ο πρώτος σκόραρε με πέναλτι στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πίριν Μπλαγκόεβγκραντ, ενώ ο δεύτερος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Μπράντφορντ, με φοβερό τελείωμα. Μάλιστα, για τη Λέιτον αγωνίστηκε και ο επίσης διεθνής Κύπριος, Έκτορ Κυπριανού, ενώ ο Άντονι Παπαδόπουλος (επίσης συμπατριώτης μας) έμεινε στον πάγκο.

Δείτε το γκολ του Πιέρου στο 5:29...

... κι εδώ το καταπληκτικό γκολ του Ρούελ στο 1:13.

Στη Βουλγαρία αγωνίζεται και ο Χρήστος Σιέλης, ο οποίος ήταν βασικός στη νίκη της Λέφσκι Σόφιας επί της Μπερόε.

Υπενθυμίζουμε ότι από τους... ξενιτεμένους μας, μόνο όσοι αγωνίζονται στην Ελλάδα δεν έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις, αφού Super League 1 και 2 δεν έχουν αρχίσει ακόμη.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στη νίκη με 2-0 επί της Μπράντφορντ. Αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έπαιξε σε όλο το 90λεπτο στο νικηφόρο ματς επί της Μπράντφορντ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι κόντρα τη Μπράντφορντ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Πέρασε αλλαγή στο 89ο λεπτό στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Νορθάμπτον.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Στόκπορτ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Τσέστερφιλντ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Σόιλχαλ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας βαριά ήττα με 4-0 από τη Ρόμα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Λέτσε. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 55ο λεπτό.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή στο 57ο λεπτό στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Μπράγκα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός δεν ήταν στην αποστολή και η ομάδα του έχασε με 4-0 από τη Σεν Γκιλουάζ εκτός έδρας.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Μπέρσχοτ.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ο Σερβοκύπριος αμυντικός ήταν βασικός στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Μπλάου Βάις Λιντς.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λίβινγκστον.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): O 20χρονος Κυπροσκωτσέζος εξτρέμ είναι τραυματίας κι έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κιλμάρνοκ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Σκόραρε με πέναλτι το τρίτο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 3-1 επί της Πίριν Μπλαγκόεβγκραντ εκτός έδρας.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπερόε.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Τσουνγκνάμ.