Γκολ για Μυτίδη και Ρούελ Σωτηρίου, νίκη για Τζιωνή (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/3/2022 - 13:20

Αρκετά ενδιαφέρον ήταν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε για ορισμένους συμπατριώτες μας που αγνωίζονται στο εξωτερικό.

Στην Ελλάδα, υπάρχουν αρκετοί Κύπριοι, κυρίως στο πρωτάθλημα της Super League 2. Ο Νέστορας Μυτίδης αγωνίζεται στον Λεβαδειακό, που είναι πρωτοπόρος στο νότιο όμιλο και πρώτο φαβορί για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Ο 30χρονος φορ πέτυχε το πέμπτο του φετινό τέρμα, σκοράροντας στο 15ο λεπτό το νικητήριο γκολ στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας.

Δείτε εδώ το γκολ του Μυτίδη.

Δίχτυα βρήκε κι ένας ομογενής στην Αγγλία. Αναφερόμαστε στον Ρούελ Σωτηρίου, τον 21χρονο επιθετικό που αγωνίζεται με τη φανέλα της Λέιτον Όριεντ. Ο Σωτηρίου σκόραρε στο 30ό λεπτό, στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Στίβενεϊτζ, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Δείτε το γκολ στο 0:44

Από εκεί και πέρα, ο Μαρίνος Τζιωνής κατέγραψε τη δεύτερη συμμετοχή του στο MLS. Ο νεαρός άσος πέρασε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στο παιχνίδι κόντρα στη Χιούστον Ντίναμο, με τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι να πετυχαίνει την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Σκάνθορπ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στην Τσέστερφιλντ.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γκρίμσμπι.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Η Γουέλντστοουν αγωνίζεται αύριο κόντρα στη Μέιντενχεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν βασικός στη βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-0 από την Ίντερ. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΣΠΑΛ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αρόουκα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Σαρλερουά.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Γκράτσερ.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε αλλαγή στο 76’ στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον ΟΦΗ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Ολυμπιακού Β’ είναι κόντρα στον Πανσερραϊκό την Τετάρτη 9 Μαρτίου.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Απόλλωνα Πόντου.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Αγωνίστηκε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Καραϊσκάκη Άρτας.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στον Καραϊσκάκη Άρτας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός και σκόρερ στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας. Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Διαγόρα Ρόδου. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Ήταν στον πάγκο και πέρασε αλλαγή στο 38ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βέροια.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρος Κάουντι.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ντούκλα Πράγας αναβλήθηκε.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βλάσιμ.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Το επόμενο παιχνίδι για τη Λάχτι θα γίνει στις 19 Μαρτίου, κόντρα στην Ελσίνκι για το πρωτάθλημα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Η Λουντογκόρετς αγωνίζεται σήμερα (7/3) κόντρα στη Μπότεβ Βράτσα εκτός έδρας.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Ο νεαρός Κύπριος άσος κατέγραψε τη δεύτερη συμμετοχή του στο MLS, περνώντας ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χιούστον Ντίναμο.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Περθ Γκλόρι.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιούκαστλ Τζετς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ήταν τιμωρημένος και γι’ αυτό έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Νταετζεόν.