Το... φυσούν και δεν κρυώνει στον Απόλλωνα

Τρίτη, 2/3/2021 - 09:10

Έντονα ήταν τα παράπονα του Απόλλωνα μετά το πέρας της αναμέτρησης με την Ανόρθωση (2-2) για την πρεμιέρα των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού δια στόματος, Νίκου Κίρζης μάλιστα, έθεσαν ξεκάθαρο θέμα καθόδου ξένων διαιτητών για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

«Ο κ. Νικολάου είναι persona non grata για τον Απόλλωνα εδώ και καιρό. Κανεί πλέον με τους Κύπριους διαιτητές. Θα απαιτήσουμε από την ΚΟΠ ότι πρέπει να έρθουν άμεσα ξένοι διαιτητές» ήταν κάποια από τα λόγια του διοικητικού ηγέτη του Απόλλωνα μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και οι δηλώσεις του προπονητή του Απόλλωνα, Γιάννη Πετράκη ο οποίος επισήμανε πως η ομάδα του έδωσε ένα άνισο αγώνα. Μάλιστα, ο Ελλαδίτης τεχνικός στις δηλώσεις του δεν αναφέρθηκε καθόλου στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης.

Στο καθαρά αγωνιστικό οι Λεμεσιανοί προηγήθηκαν νωρίς με τον Ντιγκινί με 1-0 όμως στο 23ο λεπτό έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Γκεριέρ είδε την κόκκινη κάρτα μετά από τη συμβολή του VAR. Το δεύτερο ημίχρονο οι «γαλάζιοι» προσπάθησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα ενώ κόντρα στη ροή της αναμέτρησης διπλασίασαν τα γκολ τους εκ νέου με τον Ντιγκινί με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Το γρήγορο γκολ του Οκριασβίλι μετά το 2-0 αλλά και το πέναλτι του 78ου λεπτού, στέρησαν από την ομάδα της Λεμεσού το τρίποντο της νίκης που θα τη διατηρούσε μια... ανάσα από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφού πλέον η διαφορά είναι στους τέσσερις βαθμούς.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Απόλλωνα την ερχόμενη Δευτέρα στις 8 Μαρτίου κόντρα στην ΑΕΛ για τη δεύτερη αγωνιστική των play-off. Παιχνίδι στο οποίοι οι «γαλάζιοι» καλούνται να πάρουν το πρώτο τρίποντο της φετινής περιόδου κόντρα στη συμπολίτισσα για να μη δουν τη διαφορά από την κορυφή να μεγαλώνει περισσότερο.

Επιστρέφουν από την τιμωρία των κίτρινων καρτών οι Εστεμπάν Σακέττι και Τσάρλισον Μπένσοπ ενώ εκτός για τις επόμενες δύο αγωνιστικές θα είναι ο Γκεριέρ ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.