Φρέναρε την Μίλαν η Ρόμα

Δευτέρα, 26/10/2020 - 23:55

Έβαλε... φρένο στη Μίλαν η Ρόμα!

Παρότι οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν τρεις φορές, οι «τζιαλορόσι» απάντησαν ισάριθμες φορές (3-3) και τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους απώλεια βαθμών στη Serie A στην 5η αγωνιστική!

Δύο ανύπαρκτα πέναλτι, ένα σε κάθε ομάδα από τον ρέφερι Τζιακομέλι, με την Μίλαν να φτάνει στους 13 βαθμούς και η Ρόμα στους 8.

Φρενήρης ο ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα. Πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, ο Λεάο με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Ζλάταν, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα προ του Μιράντε και μπήκε μαζί της στα δίχτυα για το 1-0! Ωστόσο, η απάντηση της Ρόμα ήταν άμεση αφού επτά λεπτά αργότερα ο Ταταρουσάνου έκανε τραγική έξοδο χωρίς να βρει την μπάλα και ο Τζέκο με κεφαλιά σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, παρότι υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν με καλύτερη για την Μίλαν στο 27ο λεπτό όταν ο προωθημένος Κγιάερ «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ίδιο ακριβώς ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος, αφού πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά η Μίλαν βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λεάο να δίνει ακόμη μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Σαλεμάεκερς για το 2-1. Το προβάδισμα της Μίλαν κράτησε παραπάνω λεπτά αυτή τη φορά, αλλα οι γηπεδούχοι το απώλεσαν ξανά όταν ο Τζιακομέλι έδωσε πέναλτι-φάντασμα σε βουτιά του Πέδρο και ο Βερετού στο 71ο λεπτό σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-2.

Ένα ακόμη απίθανο πέναλτι του Τζιακομέλι σε βουτιά του Τσαλχάνογλου έδωσε στην Μίλαν την ευκαιρία να πάρει για τρίτη φορά προβάδισμα στον αγώνα στο 79' με τον Ιμπραΐμοβιτς, ωστόσο η Ρόμα δεν παραδόθηκε, έβγαλε ψυχικά αποθέματα και βρήκε το 3-3 εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια της Μίλαν με τον Κουμπούλα στο 84' . Το ματς ολοκληρώθηκε με τεράστια φάση για την Μίλαν, αλλά ο Ρομανιόλι με κεφαλιά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να βρει εστία για... χιλιοστά και το απόλυτο της Μίλαν «έσπασε».