«Φρέναρε» τη Γούλβς η Άρσεναλ και βλέπει... τετράδα

Σάββατο, 4/7/2020 - 21:34

Τώρα που ξύπνησε η Άρσεναλ, ίσως είναι αργά. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέρασε από την έδρα της Γουλβς, επικρατώντας με 2-0 και βρίσκεται στο -6 από την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Champions League, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Κάπως έτσι, μπορεί να ελπίζει ακόμη και να ρίχνει... κλεφτές ματιές στην τετράδα, παρότι έχει αρκετά δύσκολο έργο και τα πράγματα δεν εξαρτώνται από αυτή. Την ίδια ώρα, η Γουλβς έμεινε στο -3 από την τετράδα και ηττήθηκε μετά από έξι σερί παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με την Γουλβς να μπαίνει στο πρώτο 25λεπτο και μέχρι το cooling break δυνατά, αλλά στη συνέχεια να πέφτει ο ρυθμός της. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Άρσεναλ, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχισε να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Σάκα να σκοράρει με ωραίο σουτ στην κίνηση. Ένα τέρμα που σταμάτησε το σερί 448 λεπτών της Γουλβς χωρίς να δέχεται γκολ, ενώ ο Σάκα έγινε παράλληλα ο έβδομος νεότερος παίκτης που σκοράρει με τη φανέλα της Άρσεναλ στην Premier League.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στην επανάληψη η Γουλβς που στρίμωξε την Άρσεναλ στο μισό γήπεδο και την πίεζε διαρκώς. Οι «λύκοι» έμοιαζαν... πεινασμένοι και έτοιμοι να δαγκώσουν αλλά δεν είχαν... ακονήσει τα δόντια τους και η μία χαμένη ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Άρσεναλ, η οποία χτύπησε με τον Λακαζέτ στο 87ο λεπτό , με τον Γάλλο φορ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με ωραία κίνηση και διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή.