Φόρεσε Ευρωπαϊκό κουστούμι και «πέταξε» για «32» ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 28/11/2019 - 23:52

Τεράστια νίκη που μεταφράστηκε σε πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λουξεμβούργο απέναντι στη Ντούντελανζ.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Μάτιτς (11’) και Μερκή (43’) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σεβίλλης κόντρα στη Καραμπάχ με 2-0 η τελευταία αγωνιστική είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μεταφράσει τις ευκαιρίες του σε γκολ ενώ από την άλλη είχε σύμμαχο τα δοκάρια αλλά και τον πολύ καλό Μπέλετς ο οποίος διατήρησε το μηδέν παθητικό.

Οι πρωταθλητές Κύπρου θα βρεθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στους «32» του θεσμού.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι με τον Ούρος Μάτιτς. Το πέναλτι το κέρδισε ο Σόουζα με κεφαλιά καθώς η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού.

Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 15ο  με τον Νικόλα να πιάνει τη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μάτιτς όμως η μπάλα σταμάτησε στη γραμμή από αμυντικό των γηπεδούχων.

Ατομική προσπάθεια από τον Μούσα Αλ Τάμαρι στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της Ντούντελανζ.

Ο Στολζ έκανε επικίνδυνο σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Σάβιτς απομάκρυνε νέο σουτ του Σινανί στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Λεκουά έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία του και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ στο 38ο λεπτό.

Στο 43ο λεπτό ο Μάτιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Μερκής από κοντά δε δυσκολεύτηκε με το κεφάλι να κάνει το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Μέχρι το 65ο λεπτό της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν κακός μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους καθώς ο ΑΠΟΕΛ είχε το υπέρ του αποτέλεσμα και δεν είχε λόγο να εκβιάσει καταστάσεις ενώ η Ντούντελανζ δε μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των πρωταθλητών Κύπρου.

Ο Τάαμαρι έφυγε εντελώς μόνος φάτσα με τον Ζουμπέρ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Ιορδανού σε κόρνερ. Μεγάλη φάση για το 3-0, ενώ ο Τάαμαρι είχε όλο τον χώρο και χρόνο να κάνει κάτι πιο αποτελεσματικό.

Στο 83ο λεπτό, σε πολύ μικρό χρονικό σημείο ο Βούρος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία λεπτά.

Μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Σινάνι η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς και έμεινε το μηδέν παθητικό για τους πρωταθλητές Κύπρου.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης αποκαταστάθηκε η αριθμητική υπεροχή καθώς ο Σινάνι είδε την κόκκινη κάρτα καθώς έβρισε τον διαιτητή.

Ντούντελανζ (Μπερτράν Κρασό): Ζουμπέρ, Κουλς, Σνελ, Σινάνι, Στολζ (Ποκάρ 77'), Λεσκγκόι, Γκαρός, Μπερνιέ, Μορέν, Μουχουαρί (Μπεταϊέμπ 60'), Μπουριν (Λεβιέ 54')

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μερκής, Ιωάννου (Γιάκολις 66'), Βούρος, Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς, Μάτιτς, Γκέντσογλου (Άλεφ 46'), Σόουζα, Χαλένιους (Ντε Βινσέντι 84'), Τάμαρι