Φώναξε «παρούσα» η Ομόνοια

Δευτέρα, 19/9/2022 - 09:50

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση, η Ομόνοια επικράτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα της Ένωσης με 4-0 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Νίκη που δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του Νιλ Λένον να πάει στη διακοπή με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, αλλά και βαθμολογική συγκομιδή.

Η Ομόνοια ήταν εξ αρχής κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, μη επιτρέποντας στην ομάδα του Παραλιμνίου να «ανασάνει». Με την πίεση που ασκούσε το «τριφύλλι» φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου για να έρθει το πρώτο γκολ. Κάτι που έγινε λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου στην αναμέτρηση, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την Ομόνοια μπροστά στο σκορ 2-0.

Έτσι, το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε να ήταν τυπικής διαδικασίας, κάτι που εκ του αποτελέσματος επιβεβαιώθηκε. Με την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση, ο Νιλ Λένον, είχε την ευκαιρία να δώσει τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά στον Χούπερ, ενώ παράλληλα έδωσε κάποιες ανάσες στους παίκτες του που ξεχώρισαν.

Πλέον, η ομάδα της Λευκωσίας πάει στη διακοπή για να δουλέψει και να επιστρέψει ακόμη δριμύτερη για τις υποχρεώσεις που ακολουθούν σε Κύπρο και Ευρώπη. Πάντως, για τις εγχώριες διοργανώσεις το «τριφύλλι» επιβεβαίωσε πως είναι έτοιμο να «παλέψει» για τους ψηλούς στόχους που έχουν τεθεί από την αρχή της σεζόν.