Φιλική νίκη για την Ομόνοια κόντρα στη Δόξα, με σκόρερ τον Παπουλή (ΒΙΝΤΕΟ)

Φιλική νίκη με... ιδανικό ντεμπούτο Παπουλή πήρε η Ομόνοια απέναντι στη Δόξα.

Το φιλικό δεν είναι για πολλά συμπεράσματα, παρά μόνο για τους προπονητές, ωστόσο στις τάξεις των «πρασίνων» κρατάνε το ιδανικό ντεμπούτο του Φώτη Παπουλή. Ο Ελλαδίτης, μαζί με τον Κίκο, πέρασαν ως αλλαγή με την έναρξη του β' μέρους και έκαναν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους. Ο Παπουλής κατάφερε με το «καλημέρα» να σκοράρει κιόλας, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα και στέλνοντας ένα πρώτο μήνυμα, έστω και σε φιλικού χαρακτήρα αναμέτρηση.

Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν αρκετούς ποδοσφαιριστές και πήραν μια πρώτη γεύση από την κατάσταση των ομάδων τους, μετά τις πρώτες και επίπονες προπονήσεις της προετοιμασίας.

Α' ημίχρονο

Η ζωντανή μετάδοση ξεκίνησε με 10 λεπτά καθυστέρηση, λόγω τεχνικού προβλήματος στο κανάλι της ομάδας, ωστόσο όπως ειπώθηκε στη μετάδοση σε αυτά τα λεπτά δεν έγινε κάποια φάση. Στο 11' η πρώτη στιγμή του αγώνα και από πλευράς Δόξας, με τον Λουίς Κάρλος εντός περιοχής να πιάνει ένα δυνατό σουτ, ο Φαμπιάνο όμως απέκρουσε. Τρία λεπτά μετά, ο Κακουλλής από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Τιάγκο από κοντά να μην βρίσκει όπως θα ήθελε τη μπάλα. Στο 18ο λεπτό, ο Λοΐζου μπήκε στην περιοχή της Δόξας, δοκίμασε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στο 32' ο Οικονομίδης έπιασε το σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα εκπληκτικό γκολ πήγε να βάλει ο Γκόμεθ στο 41', επιχειρώντας να «κρεμάσει» τον Σισκόφσκι από τον χώρο του κέντρου, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 44ο λεπτό, ο Μιντίκκης από κοντά δοκίμασε του σουτ, το οποίο όμως ήταν χλιαρό και έφυγε άουτ.

Β' ημίχρονο

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της Ομόνοιας, Παπουλής και Κίκο, πραγματοποίησαν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους. Ιδανική αρχή για τον Ελλαδίτη αφού στο 48' άνοιξε το σκορ, με πλασέ από τα δεξιά εντός της περιοχής. Στο 51ο λεπτό, ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ, ο Λούφτνερ έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τζιωνής λίγο έξω από την περιοχή δοκίμασε το πλασέ, με την μπάλα να περνάει έξω. Στο 55' ο Ματ με την μπάλα στον αέρα δοκίμασε να απειλήσει με ευθύβολο σουτ, ωστόσο αυτό έφυγε άουτ. Στο 65ο λεπτό, ο Ντάρμπισαϊαρ γύρισε δεξιά στην περιοχή για τον Τζιωνή, ο οποίος εν κινήσει δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα ψηλά έξω. Μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 είχε η Ομόνοια στο 82', με τον Μαυρία να σεντράρει στην περιοχή και τον Ματ από κοντά να σημαδεύει το δοκάρι. Στο 89ο λεπτό, ο Μιχαήλ έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Κυριακίδη της Ομόνοιας να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στην αντεπίθεση, ο Ζευκής από αριστερά βρήκε τον Παπουλή στην περιοχή, το πλασέ του οποίου ανακόπηκε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Παναγιώτου πλάσαρε εντός περιοχής, με τον πορτιέρο να απομακρύνει σε νέο κόρνερ, το οποίο εν τέλη δεν έφερε κάτι.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο (46′ Κυριακίδης), Περέιρα (46′ Μαυρίας), Λανγκ (46′ Λούφτνερ), Χούμποτσαν (46′ Παναγιώτου), Λέτσγιακς (46′ Κίκο), Κούσουλος (63′ Βενιζέλου), Γκόμεθ (46′ Χαραλάμπους), Λοΐζου (46′ Μποτεάκ), Αντρέας Σάββα (46′ Τζιωνής), Τιάγκο (46′ Παπουλής), Κακουλλής (46′ Ντάρμπισαϊαρ, 82′ Ζευκής).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι (46′ Παρασκευά), Μιντίκκης, Άδωνη, Χριστοφή, Ταϊβό, Τραϊτσέφσκι (28′ Μ.Χαραλάμπους), Μπόλιεβιτς, Οικονομίδης, Κωμοδίκης, Κάρλος, Μιχαήλ.