Εύκολα με χατ-τρικ του Ρονάλντο η Πορτογαλία, «γκέλαρε» με Ουγγαρία η Αγγλία

Τρίτη, 12/10/2021 - 23:50

Άλλη μια βραδιά των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί στο Κατάρ το 2022, έφτασε στο τέλος της, με την Πορτογαλία να διαλύει το Λουξεμβούργο, επικρατώντας με σκορ 5-0, την Αγγλία να «γκελάρει» απέναντι στην Ουγγαρία (1-1), ενώ διεκόπη προσωρινά η αναμέτρηση της Αλβανίας με την Πολωνία έπειτα από ρίψη αντικειμένων μετά το 0-1 των Πολωνών.

Οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν εκρηκτικά την αναμέτρηση με το Λουξεμβούργο αφού βρίσκονταν ήδη μπροστά με σκορ 3-0, απλοποιώντας έτσι τα πράγματα ενόψει της συνέχειας. Το σκορ άνοιξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 8′, για να έρθει ο ίδιος πέντε λεπτά αργότερα, ξανά από την άσπρη βούλα να κάνει το 2-0. Πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης (18′), ο Μπρούνο Φερνάντες έγραψε το 3-0. Το 4-0 διαμόρφωσε ο Παλίνια στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ρονάλντο ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ για το 5-0 στο 87′.

Στο «Γουέμπλεϊ» οι Άγγλοι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Ουγγαρίας, μένοντας ισόπαλοι με σκορ 1-1, και δίνοντας την ευκαιρία στους Πολωνούς να πλησιάσουν στη βαθμολογία. Το σκορ άνοιξαν οι Μαγυάροι στο 24′ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάλαϊ, για  να έρθει ο Στόουνς στο 37′ και να φέρει το ματς στα ίσα. Όσο κι αν προσπάθησαν τα «τρία λιοντάρια» για την ανατροπή δεν τα κατάφεραν, μένοντας στην ισοπαλία.