Νίκησε τον Ολυμπιακό και... ελπίζει ο Εθνικός (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/4/2022 - 19:00

Νίκη... ελπίδας!

Ο Εθνικός επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο Δασάκι, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντούρις στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της Άχνας πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για τον στόχο της παραμονής, στο ντεμπούτο του Αντρέι Ραζντρ στον πάγκο.

Πρώτη ήττα με Νεντίμ Τούτιτς στον πάγκο για τους «μαυροπράσινους», οι οποίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και ενώ έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Βασίλη Δημητρίου και συγκεκριμένα για την υπόδειξη του πέναλτι.

Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός παρέμεινε στην 11η θέση με 20 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Τετάρτη (6/4, 17:00) δίνει τη ρεβάνς στα προημιτελικά του κυπέλλου με την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έμεινε την 9η θέση με 26 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική των play-off υποδέχεται ως τυπικά γηπεδούχος την Ομόνοια στο ΓΣΠ, την ερχόμενη Παρασκευή (8/4, 19:00).

Εθνικός (Αντρέι Ραζντρ): Χριστοδούλου, Άδωνη, Χολ, Πηλέας, Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Γκόρουμπετς, Μάζουρεκ (90+1′ Κουμής), Ζάκπα, M. Ηλία (71′ Ιωάννου), Ντούρις.

Ολυμπιακός (Ντεντίμ Τούτιτς): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια, Ντιάν, Μανρίκε, Σάλι (61′ Kα), Κονφέ, Νάνι, Πεχλιβάνης (84′ Ευτυχίδης), Τιάγκο (61′ Γκουστάβο), Μανιάς (46′ Μακρής).