Έσπασε το «μπλόκο» του Αστέρα και… έπιασε 21 με Αϊτόρ ο «απόλυτος» Παναθηναϊκός

Κυριακή, 9/10/2022 - 21:30

Παρότι τα βρήκε… σκούρα, εντούτοις ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0, για την 7η αγωνιστική της Super League, έφτασε στο 7Χ7 και παραμένει μόνος πρώτος και με… διαφορά.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στους τρεις βαθμούς, με τον.. συνήθη ύποπτο Αϊτόρ να ευστοχεί σε πέναλτι στο 80ο λεπτό και να φτάνει τα οκτώ γκολ. Ένα περισσότερο, δηλαδή από όσα πέτυχε πέρυσι σε όλο το πρωτάθλημα.

Θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και νωρίτερα στη νίκη ενδεχομένως, αν αποβαλλόταν ο Ιγκλέσιας με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο. Ή αν κατάφερναν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την… σταθερά πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα.

Με τους Αρκάδες να παίζουν πολύ με τον χρόνο και τα… νεύρα των αντιπάλων τους, έχοντας συγκεκριμένο προσανατολισμό, αλλά να μην αποφεύγουν την πρώτη τους ήττα μετά από τρία χρόνια και το «σπάσιμο» του αήττητου σερί τους.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός πάει στη Λαμία την επόμενη αγωνιστική, έχοντας 21 βαθμούς, ενώ ο Αστέρας που έμεινε στους επτά πόντους υποδέχεται στην Τρίπολη τον Παναιτωλικό.