Έσπασε το αήττητο της Νάπολι και φώναξε «παρούσα» η Ίντερ

Τετάρτη, 4/1/2023 - 23:38

Η Ίντερ είναι εδώ!

Με αποφασιστική εμφάνιση και καταθέτοντας ψυχή μέσα στο χορτάρι του «Τζουζέπε Μεάτσα», η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έσπασε το αήττητο της Νάπολι (1-0) και φώναξε «παρούσα» στη μάχη της διεκδίκησης του σκουντέτο.

Έβαλαν… φωτιά στο πρωτάθλημα οι «νερατζούρι», οι οποίοι βρίσκονται στο -8 πλέον από την κορυφή και τους «παρτενοπέι», ενώ πλέον πλησίασαν και άλλο οι Μίλαν (-5) και Γιουβέντους (-7).

Με τα «μπούνια» μπήκε στο παιχνίδι η Ίντερ και άγγιξε το προβάδισμα στο 4ο λεπτό. Μετά την πανέξυπνη σέντρα του Λουκάκου, ο Ντιμάρκο βρέθηκε αφύλαχτος στην μικρή περιοχή αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα, στέλνοντας την μπάλα… πλάγιο! Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, πίεζαν αλλά μετά το πέρας του τετάρτου η Νάπολι ισορρόπησε. Άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αλλά αδυνατούσε να φτιάξει φάσεις προς την εστία του Ονάνα με την ομάδα του Ιντσάγκι να φτιάχνει άλλη μια τεράστια ευκαιρία στο 26’! Τρομερή κάθετη του Σκρίνιαρ στον Λουκάκου, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Τζέκο και αυτός με τη σειρά του έστρωσε στον Νταρμιάν ο οποίος ήταν... φάτσα με το τέρμα αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ!

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Νάπολι είχε την πρώτη της μεγάλη φάση, με τον Ανγκισά να σπάει στον Ζιελίνσκι, αλλά αυτός έκανε τραγικό τελείωμα από τα όρια της περιοχής και ενώ ήταν αφύλαχτος! Τα νεύρα άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους στο γήπεδο, οι μονομαχίες επίσης. Η Ίντερ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 41ο λεπτό: Ο Μπαρέλα με τρομερό τακουνάκι έβγαλε κάθετα τον Λουκάκου, ο οποίος όμως πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια. Και τέσσερα λεπτά μετά, η Νάπολι απάντησε στις φάσεις αλλά η προβολή του Ανγκισά πέρασε άουτ, σφραγίζοντας το 0-0 του ημιχρόνου.

Με ευκαιρία για τη Νάπολι ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Ολιβέρα να σεντράρει για τον Οσιμέν, αλλά ο Ονάνα (52’) τον πρόλαβε πριν εκτελέσει. Τέσσερα λεπτά μετά, η Ίντερ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έβαλε φωτιά στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Ο Μκιταριάν έβγαλε υπέροχα την Ίντερ στην κόντρα βρίσκοντας τον Ντιμάρκο ο οποίος έκανε άψογη σέντρα για τον Τζέκο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά εκτέλεσε τον Μέρετ για το 1-0.

Στα… καπάκια η Νάπολι απείλησε με τον Κβαρατσκέλια, ο οποίος έκανε το σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτυών στη μοναδική φάση που έφτιαξε ο Γεωργιανός, αφού ήταν εξαιρετικός κλεισμένος από τον Νταρμιάν. Οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους, τα νεύρα μπήκαν ξανά στην εξίσωση του αγώνα και η Ίντερ γλίτωσε στο φινάλε, όταν μετά από «κεραυνό» του Ρασπαντόρι μέσα από την περιοχή, ο Ονάνα έκανε μυθική ενστικτώδης επέμβαση για να κρατήσει το τρίποντο για τους «νερατζούρι».