Έριξε «ντόρτια» στην Έμπολι η Γιουβέντους

Παρασκευή, 21/10/2022 - 23:45

Η Γιουβέντους μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο την εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Έμπολι, επικρατώντας με 4-0 για την 11η αγωνιστική της Serie A. Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Αλέγκρι που δείχνει να ανακάμπτει.

Η αρχή του αγώνα βρήκε την Γιουβέντους να προηγείται από νωρίς, χάρη σε γκολ του Μόιζε Κεν στο 8ο λεπτό. Η Έμπολι παρέμεινε κλεισμένη στα καρέ της με αποτέλεσμα η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να συνεχίζει να πιέζει, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Κεν στο 32' που κατέληξε λίγο άουτ.

Oι «ατζούρι» έφτασαν για πρώτη φορά στην περιοχή του Σέζνι λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με τον Ντέστρο να σουτάρει δυνατά και τον Πολωνό πορτιέρε να λέει «όχι». Στο 36' ήταν η ώρα του Βικάριο να δείξει τα ρεφλέξ του όταν και απέκρουσε τη βολίδα του ΜακΚένι.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνο ο πρώην παίκτης της Γιουβέντους, Μάρκο Πιάτσα, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά ωστόσο η προσπάθεια του κατέληξε έξω με το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το έργο επαναλήφθηκε και η Γιουβέντους πέτυχε στο 56' το 2-0 με άπιαστη κεφαλιά του Ουίνστον ΜακΚένι έπειτα από ασίστ του Κουαδράδο.

Στο 67' o Kεν σκόραρε ξανά για τη Γιουβέντους ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από έλεγχο VAR. Στο 82' ο Ραμπιό μετά από δεύτερη ασίστ του Κουαδράδο διαμόρφωσε με κοντινή κεφαλιά το 3-0.

Στις καθυστερήσεις ο Γάλλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τη Γιουβέντους που πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στη Serie A.