Έρευνα της FA για την ένταση στο Άρσεναλ-Λίβερπουλ

Δευτέρα, 10/10/2022 - 08:53

Αμέσως μετά τον καταλογισμό του πέναλτι, με το οποίο η Άρσεναλ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ με 3-2, επικράτησε ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να έχουν αντεγκλήσεις στον αγωνιστικό χώρο.

Το επεισόδιο δεν πέρασε απαρατήρητο από την FA, που άνοιξε έρευνα και θα μιλήσει με τον διαιτητή της αναμέτρησης Μάικ Όλιβερ και την ομάδα του προτού αποφασίσει εάν πρέπει να γίνουν περαιτέρω βήματα.

«Είμαστε ενήμεροι για ένα περιστατικό που έλαβε χώρα κατά τη διάρκεια του αγώνα μεταξύ Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Είμαστε σε διάλογο με τους υπεύθυνους του αγώνα και θα εξετάσουμε τις λεπτομέρειες του συμβάντος», δήλωσε χαρακτηριστικά εκπρόσωπος της FA.

Ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, δήλωσε στην τηλεοπτική του συνέντευξη μετά τον αγώνα ότι «δεν του επιτρέπεται» να αποκαλύψει περισσότερες λεπτομέρειες. Ο Μικέλ Αρτέτα, από την πλευρά του είπε στη συνέντευξη Τύπου: «Ήταν ένα περιστατικό που συνέβη. Ότι συμβαίνει στο γήπεδο, μένει μέσα στο γήπεδο».