Επτάψυχη Παρί, λύγισε τη Λιόν και παραμένει απόλυτη

Κυριακή, 19/9/2021 - 23:47

Την Παρί Σεν Ζερμέν… δε θα την νευριάζεις!

Η Λιόν έκανε το λάθος να προηγηθεί με τον Πακετά και η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο βρήκε δύο γκολ στο τελευταίο 25λεπτο για να κάνει μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας 2-1 στο «Parc de Princes» για το 6/6 στο πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα, η Λιόν έμεινε στην 9η θέση με 8 βαθμούς, λυγίζοντας στο φινάλε από τους Παριζιάνους. Ο Πακετά στο 54’ άνοιξε το σκορ για τη Λιόν, με τον Νεϊμάρ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 66’ ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Ο Ικάρντι έβαλε το σωτήριο γκολ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από ασίστ του Εμπαπέ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Αυτή ήταν 6η νίκη της σε ισάριθμα ματς, μένοντας μόνη πρώτη στη βαθμολογία και επανάφερε τη διαφορά από τη 2η Μαρσέιγ στους 5 βαθμούς.