Επιτέλους το… μάτωσε και νίκησε η Ατλέτικο Μαδρίτης

Σάββατο, 17/10/2020 - 19:26

Επιστροφή στα γκολ και στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Περίπου 3 εβδομάδες είχαν να… κουνήσουν τα δίχτυα οι παίκτες της Ατλέτικο αφού στα τελευταία δύο ματς πρωταθλήματος οι «ροχιμπλάνκος» είχαν ισάριθμες ισοπαλίες 0-0, με αποτέλεσμα να αγνοούν βέβαια ταυτόχρονα και την χαρά της νίκης.

Όμως αυτό το «στείρο» διάστημα έφτασε στο τέλος του στο ματς με την Θέλτα, όταν μετά από μόλις 6 λεπτά αγώνα ο Λουίς Σουάρες άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας παράλληλα και το τρίτο γκολ του με την νέα ομάδα του.

Παρά τις πολλές καλές στιγμές που είχε η ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο Θέλτα, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να εκμεταλλευτεί κάποιες από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν το κεφάλι στο σκορ και τελικά να φτάσουν στο 2-0 στις καθυστερήσεις με τον Βέλγο Γιανίκ Καράσκο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε παραμένει αήττητη στην Πριμέρα Ντιβισιόν, έχοντας 8 βαθμούς και απολογισμό 2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες και οδηγό την πάντα περίφημη σκληροτράχηλη προσέγγιση των αγώνων.