Επιστροφή με... περίπατο για τη Σίτι κόντρα στην Άρσεναλ

Πέμπτη, 18/6/2020 - 00:26

Χρυσό βατόμουρο στον Νταβίντ Λουίζ που εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή της Άρσεναλ, μιας και με τα λάθη του καθόρισε το αποτέλεσμα και χάρισε επί της ουσίας τη νίκη με 3-0 στη Μάντσεστερ Σίτι στην επανέναρξη της Premier League μετά τον κορωνοϊό.

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός που πέρασε στο 24ο λεπτό ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Μαρί, δεν μπήκε επί της ουσίας ποτέ στο ματς και χρειάστηκε μόλις 26 λεπτά για να τα κάνει ρόιδο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μετά από δική του γκέλα ο Στέρλινγκ έγραψε το 1-0 ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης με ένα... χαζό πέναλτι στο Μάχρεζ χάρισε το δεύτερο τέρμα στην ομάδα του Γκουαρδιόλα και έφυγε με κόκκινη για τα αποδυτήρια.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φόντεν στις καθυστερήσεις.

Κλειδώνει με το «τρίποντο» τη δεύτερη θέση η ομάδα του Γκουαρδιόλα, σκόρπησαν κάθε ελπίδα για τετράδα οι Λονδρέζοι.