Επική ανατροπή και πρόκριση για την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League

Πέμπτη, 1/10/2020 - 23:40

Την... τέζαρε. Ο Μάσιμο Καρέρα βρήκε από τον πάγκο τις απαντήσεις στο γκολ του Μεχμέντι, η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση μεγάλης ομάδας και με τις γκολάρες των Σιμόες, Ανσαριφάρντ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League, στέλνοντας την Βόλφσμπουργκ σπίτι της (2-1).

Απίστευτο σκηνικό στο γκολ του Ανσαριφάρντ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με όλο τον πάγκο να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο θυμίζοντας το... Ελλάδα-Τσεχία με το γκολ του Δέλλα στον ημιτελικό του Euro 2004.

Καλύτερη στο ματς η ΑΕΚ, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα αμυντικά και πλήρωσε ίσως την μοναδική της ολιγωρία στον αγώνα στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου από τον Μεχμέντι (45'). Ωστόσο, ο Σιμόες με το γκολ της... ζωής του από τα 30 μέτρα έφερε το σκορ στα ίσα, με τις δύο αλλαγές του Καρέρα, Λιβάγια-Ανσαριφάρντ, να συνδυάζονται και να τεζάρουν την Βόλφσμπουργκ που την πάτησε σαν «πρωτάρα».

Στους ομίλους του Europa League πλέον η ΑΕΚ μετά από δύο χρόνια, μεγάλο χρηματικό κέρδος αλλά και ένα ψυχολογικό... μπουστάριμα ενόψει της συνέχειας της σεζόν, αφού η σημερινή νίκη και εμφάνιση θα αποτελεί ορόσημο για την διάρκειας της χρονιάς.