Επική ανατροπή με το καλημερά στην Πρέμιερ Λιγκ από την Άρσεναλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/8/2017 - 08:43

Στην χορταστική πρεμιέρα της Premier League, η Άρσεναλ βρέθηκε από την Κόλαση στον Παράδεισο μέσα σε μερικά λεπτά με τις «χρυσές» αλλαγές Ράμσεϊ και Ζιρού να υπογράφουν το απίστευτο 4-3 απέναντι στην Λέστερ!

Πόσο απέχουν οι κραυγές «Αρσέν φύγε», από το «Αρσέν μείνε για πάντα μαζί μας»; Όσο δύο - τρία λεπτά ενός αγώνα της Premier League. Με το ρολόι να δείχνει το 83ο λεπτό και την Λέστερ να προηγείται με 2-3 στο Emirates οι μουρμούρες για τον Αλσατό είχαν αρχίσει. Τι έγινε στην συνέχεια; Οι δύο αλλαγές του Βενγκέρ (Ράμσεϊ, Ζιρού) έφεραν τα πάνω - κάτω και η Άρσεναλ σε μία απίστευτη πρεμιέρα πήρε μία απίθανη νίκη ηθικού με 4-3 απέναντι στην Λέστερ, που ακόμα ψάχνει να βρει πως έχασε ένα δικό της παιχνίδι.

Μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν σαν να είχε δει κανείς ένα ολόκληρο παιχνίδι. Ο Αλεσάντρ Λακαζέτ χρειάστηκε μόλις 88 δευτερόλεπτα για να σκοράρει με κεφαλιά στο ντεμπούτο το παρθενικό του γκολ με τους «κανονιέρηδες», όμως η χαρά κράτησε μερικά λεπτά, αφού οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν με κεφαλιά του Οκαζάκι (5’, 1-1) σε μία φάση που οι παίκτες της έπαιξαν βόλεϊ μες την περιοχή.

Μπορεί οι Λονδρέζοι να είχαν την κατοχή, αλλά πίσω τα πράγματα ήταν τραγικά. Ο Τζέιμι Βάρντι έστησε το δικό του πάρτι (29’, 56’) δίνοντας δύο φορές το προβάδισμα στην Λέστερ, απέναντι σε μία τραγική ανασταλτικά Άρσεναλ.

Ένα περίεργο γκολ σε μία φάση διαρκείας του Γουέλμπεκ (45’, 2-2) ανέβασε πάλι τα ντεσιμπέλ στο Emirates, όμως ήταν φανερό ότι η Άρσεναλ χρειαζόταν ένα θαύμα.

Ο Βενγκέρ άδειασε τον πάγκο του (Ζιρού, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ), επέλεξε να παίξει δίχως καθαρό στόπερ (!), όμως το απίστευτο έγινε. Δύο στημένες φάσεις (82’, 85’), δύο υπέροχα τελειώματα από Ράμσεϊ και Ζιρού και το 4-3 ήταν γεγονός.

Ναι, η Premier League μας είχε λείψει. Μας είχε λείψει πολύ…