Επιβίωσε από επεισόδια και θρίλερ και διατήρησε τα «σκήπτρα» ο Ερυθρός Αστέρας

Ξανά πρωταθλητής στην ABA Lega ο Ερυθρός Αστέρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου επικράτησαν της «αιώνιας» αντιπάλου Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς 80-77 στη «Χάλα Πιονίρ» στον πέμπτο και τελευταίο τελικό του πρωταθλήματος και με 3-2 νίκες στη σειρά κατέκτησαν τον έκτο τίτλο τους στις οκτώ τελευταίες διοργανώσεις και τον τρίτο συνεχόμενο, «πιάνοντας» τους «ασπρόμαυρους». Ήτοι θα αγωνιστούν σίγουρα την επόμενη σεζόν στην Ευρωλίγκα, κάτι που αναμένεται να συμβεί και με την Παρτιζάν μέσω wild card.

Ο αγώνας ήταν άκρως επεισοδιακός, όπως και ο τέταρτος της σειράς, αφού ο ένας εκ των διαιτητών δέχτηκε αντικείμενο από την εξέδρα και ζητήθηκε να εκκενωθούν οι εξέδρες για να ξαναρχίσει μετά τη διακοπή η αναμέτρηση.

Στα καθαρά αγωνιστικά, το ματς ήταν πραγματικό «θρίλερ» και είχε ένα δραματικό φινάλε, αφού και οι δύο ομάδες προηγήθηκαν κατά διαστήματα, όμως στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι με το 21-19 επιμέρους σκορ ανέτρεψαν το 73-72 των φιλοξενούμενων.

Ο Νταβίντοβατς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αστέρα με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Ουόλτερς να ακολουθεί με 12 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ είχε ο Κάλινιτς.

Από την άλλη, οι 27 πόντοι του Πάντερ και τα 5/11 τρίποντα δεν αρκούσαν για την Παρτιζάν, που είχε κορυφαίους, επίσης, τους Αβράμοβιτς (12π., 5ρ., 4ας.) και Μουρ (11π.). Ο Λεσόρ είχε 9 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 33-37, 59-58, 80-77.

*πηγή φωτογραφίας: Twitter ABA League

Οι πιθανοί αντίπαλοι του Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Στουτγάρδης