Έπιασε κορυφή στο... ντεμπούτο Πετράκη ο Απόλλωνας

Δευτέρα, 23/11/2020 - 09:33

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον πάγκο του Απόλλωνα ο Γιάννης Πετράκης. Ο Ελλαδίτης τεχνικός είδε την ομάδα του να επικρατεί εκτός έδρας της ΑΕΚ με 2-1 για την 11η αγωνιστική και να ανεβαίνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα εκμεταλλευόμενη τις απώλειες της Ανόρθωσης.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερος και δικαίως πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Πίττα όμως η ΑΕΚ είχε... απάντηση με τον Ακοράν στο 66ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά ο Απόλλωνα δε πτοήθηκε και εν τέλει πήρε τη νίκη στο δεύτερο μέρος με τον Ντιγκινί στο 73ο λεπτό.

Με πρόβλημα για τον Απόλλωνα αποχώρησε στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις. Τη θέση του πήρε ο Φιλιώτης ο οποίος έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ των Λεμεσιανών. Στα θετικά η επιστροφή του Νταμπό στην αγωνιστική δράση. Ο Γάλλος στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε είχε δοκάρι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Πλέον, το παιχνίδι στην «Αρένα» ανήκει στο παρελθόν. Άπαντες στο «στρατόπεδο» του Απόλλωνα βλέπουν την επόμενη ημέρα και την αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΛ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα Λεμεσιανό ντέρμπι πάντα έχει τη σημασία του και πάντα το τρίποντο πέραν από τους τρεις βαθμούς δίνει άλλο... αέρα ψυχολογίας.