Επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση με... υπογραφή Μαργκάσα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 18/12/2020 - 17:50

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 της Πάφου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Κετσπάγια σκόραρε ο Ρενάτο Μαργκάσα στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό καθ'όλη τη διάρκεια του 90λεπτου. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και έφεραν αρκετά προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες αν και στο τέλος της ημέρας το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έπιασε κορυφή αφού έφτασε τους 30 βαθμούς έχει όμως δύο παιχνίδι περισσότερα από τον Απόλλωνα ο οποίος έχει 29 βαθμούς. Από την άλλη η Πάφος έμεινε στους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (16η) και τελευταία πριν τα Χριστούγεννα, η Ανόρθωση πάει στο ΓΣΠ για τη μεγάλη αναμέτρηση κόντρα στην Ομόνοια την Τρίτη (22/12 - 20:00). Από την πλευρά της η Πάφος φιλοξενεί τον Απόλλωνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Τετάρτη (23/12 - 16:00).

Από πλάγια μπήκε στην περιοχή ο Μπεριγκό και έκανε το σουτ όμως ο Λόρια έπεσε και έδιωξε τη μπάλα στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ανόρθωση «απάντησε» στο αμέσως επόμενο λεπτό. «Κεραυνός» από τον Νταουσβίλι με μακρινό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο.

Ο Ανγκούλο μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε όμως ο Λόρια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στο έβδομο λεπτό.

Στο 16ο λεπτό έφυγε μόνος του ο Χριστοφή μετά από κάθετη μπαλιά του Μαργκάσα προσπάθησε να περάσει και τον Ρούτκο που έκανε έξοδο μακριά από την περιοχή του. Δεν κατάφερε ο παίκτης της Ανόρθωσης να κάνει την ντρίμπλα και να ανοίξει το σκορ.

Διπλή ευκαιρία για την Πάφο στο 17ο λεπτό. Σουτ του Αγκούλο κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Ανόρθωσης και στην συνέχεια ο Μπεριγκό δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και ενώ ήταν σε πλεονεκτική θέση.

Από πλάγια στην περιοχή ο Καλτσάς στο 21ο λεπτό, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπεσε σωστά στη γωνιά του και μπλόκαρε τη μπάλα.

Μακρινό, συρτό, αδύνατο σουτ του Καλτσά ο Ρούτκο χωρίς προβλήματα μάζεψε τη μπάλα στο 28ο λεπτό.

Γύρισμα στον Μπεριγκό στο ύψος του πέναλτι στο 32ο λεπτό. Ο παίκτης της Πάφου έπιασε το σουτ όμως ο Λόρια έδιωξε με υπερένταση με τα ακροδάχτυλα.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβιλιτάια έμεινε ξεχασμένος και έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Πάφου σε εξαιρετική απόκρουση στο 41ο λεπτό.

Μπαλιά στον Χριστοφή ο οποίος «έκοψε» τη μπάλα προς τα μέσα και έκανε το σουτ, πολύ λίγο έξω η κατάληξη στο 48ο λεπτό. Στο επόμενο λεπτό, μακρινό σουτ του Νταουσβίλι όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Ανατροπή του Αραγιούρι στον Κβιλιτάια στο 50ο λεπτό. Πάτησε τον Γεωργιανό ο παίκτης της Πάφου. Εξετάστηκε η φάση και από το VAR όμως εν τέλει δόθηκε ορθά οφσάιντ από τον διαιτητή.

Δυνατή εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο για την Ανόρθωση με τον Καλτσά όμως ο τερματοφύλακας της Πάφου έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα στο 64ο λεπτό.

Προβάδισμα για την «Κυρία» με τον Μαργκάσα ο οποίος νίκησε το Ρούτκο με μακρινό σουτ εκτός περιοχής στο 65ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία στο 82ο λεπτό για την Πάφο. Γύρισμα του Αγκούλο στον Τόρες στο ύψος της μικρής περιοχής όμως το σουτ του έφυγε ψηλά έξω.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Σίλντεφελντ, Κωστάκης, Κορέια, Γκαλίτσιος, Μαργκάσα (Πηλέας 86'), Νταουσβίλι, Μίχα (Χούσμπαουερ 70'), Χριστοφή (Κορρέα 86'), Καλτσάς (Αμπαρτζουμιάν 75'), Κβιλιτάια

Πάφος (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκοό, Κούζικ (Τόρες 73'), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι (Βαρέλα 75'), Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (Ράκελς 90')

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Ήταν πολύ καλό αποτέλεσμα. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Είχαμε πίεση για το αποτέλεσμα, αλλά δείξαμε ότι είμαστε πολύ καλή ομάδα παρά τις απουσίες. Συγχαρητήρια στους παίκτες. Όπως και οι άλλες ομάδες ψάχνουμε κι εμείς παίκτες. Αν βρούμε κάτι καλύτερο που να μπορεί να μας βοηθήσει θα το πράξουμε. Χάσαμε 10 βαθμούς στα τελευταία παιχνίδια, αλλά δεν έπρεπε να χάσουμε ούτε τους μισούς. Είχαμε παίξει αρκετά καλά για να πάρουμε περισσότερους βαθμούς. Ο κόσμος σου δίνει την όρεξη για να παίξεις. Είναι δύσκολο χωρίς κόσμο».

A post shared by Anorthosis Famagusta Official (@anorthosisfc_official)

Ντμίτρι Μιχαϊλένκο (Πάφος): «Είμαι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα. Έπρεπε να σκοράρουμε γιατί κάναμε πολλές φάσεις. Ψάχνουμε για κάποιο σκόρερ. Παίζουμε καλά, δημιουργούμε φάσεις όμως μας λείπει ο σκόρερ. Δυστυχώς αυτοί που έχουμε τώρα δε μπορούν να σκοράρουν εύκολα».

Όνι Βαλακάρι (Πάφος): «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, έπρεπε να κερδίσουμε. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά δε ξέρω τι πρέπει να πω. Πρέπει να προχωρήσουμε. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν τις κάναμε γκολ».

Ρενάτο Μαργκάσα (Ανόρθωση): «Πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι. Είναι πολύ καλή ομάδα η Πάφος, αλλά εμείς είχαμε πολλές ευκαιρίες και ευτυχώς αυτή τη φορά σκοράραμε και δεν δεχθήκαμε κιόλας τέρμα. Πιστεύω πως το πρώτο μέρος είχαμε καλές στιγμές για γκολ, αλλά έπρεπε να ηρεμήσουμε και να παίξουμε πιο σωστά στο β’ ημίχρονο. Έτσι αλλάξαμε κάποια πράγματα που μας είπε ο προπονητής και ευτυχώς που κερδίσαμε είναι πολύ σημαντικό για εμάς αυτό. Αρχίσαμε πολύ καλά στο πρωτάθλημα ήμασταν η καλύτερη ομάδα, εκτός από τον τελευταίο μήνα που χάσαμε την ισορροπία, μας αλλά πιστεύω από σήμερα μπορούμε να αλλάξουμε και να επιστρέψουμε ξανά στην κορυφή».

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): «Πιστεύαμε ότι είναι καλή ομάδα η Πάφος και το γνωρίζαμε. Το απέδειξε άλλωστε και στα τελευταία παιχνίδια. Ήταν μεγάλη η νίκη μας περισσότερο σε θέμα ψυχολογίας, οπόταν είναι μεγάλης σημασίας», είπε αρχικά και πρόσθεσε: «Έρχεται ένα ντέρμπι (σ.σ. με Ομόνοια), πρέπει να ανέβει η ψυχολογία μας έπειτα από μία τέτοια νίκη. Κάναμε αρκετές τελικές προσπάθειες πετύχαμε όμορφο γκολ με τον Ρενάτο, κλείσαμε τους χώρους και δεν επιτρέψαμε στην Πάφο να κάνει κάτι. Δουλεύουμε όλη την εβδομάδα στο επιθετικό μέρος και στο αμυντικό, δεν μπορώ να πω πως δεν παίξαμε καλά στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά σημασία έχει να παίρνεις πόντους. Πρέπει να κερδίζουμε τα παιχνίδια έστω και με 1-0, να κοιτάμε να μαζέψουμε βαθμούς και να αντιμετωπίσουμε τη συνέχεια με αισιοδοξία».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, ήταν από τα πιο όμορφα παιχνίδια που είδαμε φέτος ασχέτως αν κρίθηκε στο γκολ. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν, συγχαρητήρια στην Πάφο για το πώς έπαιξε, ήταν η καλύτερη ομάδα που παίξαμε με βάση το πλάνο και το πώς έπαιξε απέναντι μας. Και οι δύο ομάδες μπορούσαν να βρουν το γκολ, με σημαντικές ευκαιρίες. Πρέπει να σταθούμε και στον Λόρια που ήταν εντυπωσιακός. Στο β’ μέρος η ομάδα μας έδειξε να είναι καλύτερη και να το θέλει παραπάνω και με ένα πολύ ωραίο γκολ σε δημιουργία από Κβιλιτάια και εκτέλεση από Μαργκάσα μπορέσαμε να κερδίσουμε. Πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, έχουμε πολύ μεγάλο ντέρμπι μπροστά μας, αλλά το βασικό είναι να βρίσκεις αυτό το λίγο παραπάνω που χρειάζεται για να είσαι νικητής και είναι πολύ σημαντικό που το βρήκαμε. Είναι σημαντικό που απέναντι σε έναν αντίπαλο που μπόρεσε να φτιάξει πράγματα, καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν. Είναι σημαντικό το clean sheet».