Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/10/2020 - 17:52

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 2-0 της Δόξας στην «Αρένα» στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Τα γκολ για τους Λαρνακείς οι Ναράνχο (12’) και Τολεμές (48’).

Πλέον, με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 13 βαθμούς ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στους οκτώ βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τον Ερμή ενώ η Δόξα φιλοξενεί την ΑΕΛ στο Μακάρειο.

Σπουδαίο τέρμα για τους γηπεδούχους, ο Ναράνχο με απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση, νίκησε τον Σισκόφσκι κι άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολιβέιρα στο 20ο λεπτό, έκανε σουτ από πλάγια αριστερά στην περιοχή, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 26ο λεπτό. Ο Φλοριάν έκανε το σουτ «φάτσα» με τον Σισκόφσκι που απέκρουσε και στην επαναφορά ο κίπερ της Δόξας εντυπωσιακά έδιωξε εκ νέου σουτ του Γάλλου φορ.

Μεγάλη φάση και πάλι για την ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν ο Ακοράν έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Μακρής από κοντά σε θέση βολής, ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε εξαιρετική απόκρουση.

Πέναλτι για την ΑΕΚ στο 47ο λεπτό μετά από πέσιμο του Ναράνχο. Έπεσε πολύ έυκολα ο Ισπανός χάνοντας την ισορροπία του και χωρίς να φαίνεται πως υπάρχει ουσιαστική παράβαση από τον Χριστοφή.

Ο Φλοριάν Τολεμές στο αμέσως επόμενο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 57ο λεπτό ο Τολεμές βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Δόξας όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 77ο λεπτό ο Βασίλης Δημητρίου αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι για τη Δόξα σε πέναλτι του Φερνάντεζ μέσα στην περιοχή.

Καλό σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έσκασε στο έδαφος και έφυγε μακριά από τον τερματοφύλακα της Δόξας στο 90ο λεπτό.

ΑΕΚ (Χοάν Καρίγιο): Τέουνκενς, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Άμπρααμ, Γκονζάλεζ, Ακοράν (Σπόλιαριτς 62'), Χέιτλι, Φερνάντεζ, Φλοριάν (Τρισκόφσκι 62'), Μακρής, Ναράνχο (Νάντο 78')

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Οικονομίδης (Λουίς Κάρλος 63'), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (Κίκας 55'), Μέσκα, Μιντίκκης (Φιρμίνο 73')

Χοάν Καρίγιο (ΑΕΚ): «Είμαι χαρούμενος για τους παίκτες μου που πήρανε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Με την σημερινή νίκη καταφέραμε να καθαρίσουμε την εικόνα που είχαμε στο προηγούμενο παιχνίδι και να κάνουμε ένα δώρο στον κόσμο μας. Ξέρουμε ότι η κατάσταση στην Κύπρο είναι παρόμοια με όλο τον κόσμο και κάναμε τον κόσμο μας χαρούμενο κι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Στο αγωνιστικό κομμάτι από το πρώτο λεπτό είχαμε ευκαιρίες και πετύχαμε το γκολ. Ήταν πολύ δύσκολο για τους παίκτες λόγω των καιρικών συνθηκών και της ζέστης. Στο δεύτερο ημίχρονο πετύχαμε και δεύτερο γκολ και κάναμε σε γενικές γραμμές πολύ καλό παιχνίδι και είμαι ικανοποιημένος από την παρουσία των παικτών. Αξίζαμε τη νίκη είχαμε τις ευκαιρίες και ο αντίπαλος δεν άξιζε κάτι απ’ αυτό το παιχνίδι»

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι η προσπάθεια μέχρι το τέλος. Δεν έχω παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου, έκαναν λάθη όμως η προσπάθεια συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. Yστερήσαμε στο επιθετικό κομμάτι όμως κάναμε λάθη στην άμυνα. Είναι μια δύσκολη έδρα, κάναμε το παιχνίδι μας, και νομίζω αυτό που επηρέασε τους παίκτες ήταν το πρώτο γκολ. Μετά το δεύτερο γκολ απογοητευτήκαμε, κάποιοι χρειάζονται ακόμα λίγο χρόνο, έχουμε μπροστά μας ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και από σήμερα ξεκινάμε την προετοιμασία. Από αύριο ξεχνούμε αυτό το παιχνίδι. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια δεν είναι εύκολο το πρωτάθλημα».

Νικόλας Εγγλέζου (Δόξα): «Θέλουμε να ξέρουμε ποιοι βάζουν τα ματς με ώρα έναρξης η ώρα 16:00. Τους ζητούμε να έρθουν να δουν πως είναι και να τρέξουνε σε αυτές τις συνθήκες. Ειλικρινά πρώτο ημίχρονο ήταν μεγάλη ταλαιπωρία. Πρέπει να μας καταλαβαίνουν και εμάς, εμείς είμαστε οι πρωταγωνιστές, με τόση ζέστη και τόση υγρασία έβλεπα τον κάθε παίκτη μετά από κάθε προσπάθεια να είναι διαλυμένος».

Ανδρέας Μακρής (ΑΕΚ): «Αυτές οι ώρες είναι εγκληματικές, η ώρα 16:00 είναι μεσημέρι για τους παίκτες. Βλέπουμε και στις μικρές κατηγορίες οι παίκτες να έχουν προβλήματα. Δεν γίνεται σε αυτές τις ώρες να παίζεται ποδόσφαιρο, κάποιος θα πάθει κάτι και θα ψάχνουμε τον λόγο».