Επέστρεψαν από το -26 και έκαναν το 3-2 οι Χοκς (BINTEO)

Πέμπτη, 17/6/2021 - 16:48

Όλα έδειχναν πως οι Σίξερς θα έκαναν το 3-2 απέναντι στους Ατλάντα Χοκς, ωστόσο οι γηπεδούχοι υπολόγισαν χωρίς τον ξενοδόχο. Με μία τρομερή αντεπίθεση στο τέλος, οι «αετοί» επέστρεψαν από το -26 (!) και κατάφεραν να περάσουν με 109-106 από τη Φιλαδέλφεια! Έτσι, πήραν αυτοί το προβάδισμα για την πρόκριση, απέχοντας πλέον μία μόλις νίκη από τους τελικούς της Ανατολής.

Οι 76ers είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 22 πόντων (62-40). Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει και τους 26 (70-44) και το σκορ να είναι 100-86 στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που με ένα απίθανο σερί 23-4 κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να σφραγίσουν τη νίκη, έχοντας MVP τον τρομερό Γιανγκ (39 πόντοι, 7 ασίστ). Από τη μεριά των ηττημένων, ξεχώρισαν οι Εμπίντ (37 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Κάρι (36 πόντοι και 7 ριμπάουντ).