Έπαιξε με την... φωτιά αλλά κέρδισε ο Απόλλωνας

Σάββατο, 17/12/2022 - 11:00

Ιστορία έγραψε ο Απόλλωνας το απόγευμα της Πέμπτης (15/12, 19:00), όπου επικράτησε με 1-0 επί της Δόξας και πήρε την πρώτη του νίκη στο «Άλφαμεγα Stadium». Οι «κυανόλευκοι» μπορεί να μπήκαν με το... δεξί στο νέο τους σπίτι, όμως δεν έθελξαν με την απόδοση τους, με τους φιλοξενούμενους να τους κοντράρουν στα ίσα.

«Διπρόσωπη» θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την απόδοση της ομάδας της Λεμεσού, η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε ενέργεια, δημιούργησε και άνοιξε το σκορ, από αυτογκόλ του Αντενόν στο 43ο λεπτό. Όμως στην ανάπαυλα δυσκολεύτηκε, πραγματοποιώντας πολλά ανασταλτικά και επιθετικά λάθη, έδωσε χώρο στον αντίπαλο του, να απειλήσει και να διεκδικήσει βαθμολογικό κέρδος από την αναμέτρηση.

Έπαιξε με την... φωτιά, αλλά εντέλει κέρδισε ο Απόλλωνας και αυτό είναι που μετράει, δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν χρειάζεται βελτίωση.

Συγκεκριμένα η δυστοκία αποτελεί μείζον πρόβλημα, εδώ και καιρό, με την ομάδα να «φωνάζει» για ενίσχυση στην επιθετική γραμμή τον Ιανουάριο.Η διάρκεια αποτελεί άλλο ένα θέμα, καθώς η απόδοση των «κυανόλευκων» είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα, κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ο Κωνσταντίνος Μακρίδης σίγουρα δεν έμεινε ευχαριστημένος, από την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του και καλείται να βρει λύσεις, ώστε η ομάδα να ξαναβρεί την αγωνιστική της ταυτότητα και να... χτίσει μομέντουμ, διεκδικώντας τους στόχους. Επόμενη σημαντικό «τεστ» για τον Κύπριο τεχνικό, είναι το ματς με την Ομόνοια (22/12, 19:00), όπου καλείται να πάρει το διπλό στο ΓΣΠ.