«Γκέλαρε» στο Παραλίμνι και... πέταξε ακόμη δύο βαθμούς η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/10/2022 - 20:53

Βελτίωση... χωρίς αντίκρισμα!

Η Ανόρθωση έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου», σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Μπορεί η ομάδα της Αμμοχώστου να είχε μια βελτιωμένη εικόνα, όμως και πάλι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάνοντας ακόμη δύο βαθμούς.

Πολύτιμο βαθμό πήρε η ομάδα του Παραλιμνίου, η οποία μάλιστα προηγήθηκε και ενώ άντεξε στην πίεση του β' ημιχρόνου, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα.

Η «Κυρία» έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και δεύτερο με τον Τσίσκο Μουνιόθ στον πάγκο, κάτι που φέρνει ακόμη πιο μεγάλο προβληματισμό, παρά το γεγονός ότι έδειξε σημάδια βελτίωσης.

Ο Ντρέκσα με κεφαλιά στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ο Μπαϊσίνιο ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 45+1' και εν τέλει ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Με αυτή την ισοπαλία η Ένωση παρέμεινε στην 11η θέση με 7 βαθμούς και την επόμενη (8η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (23/10, 19:00) από τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, η Ανόρθωση έμεινε στην 8η θέση με 8 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (21/10, 19:00) υποδέχεται τη Δόξα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ανόρθωσης, με τον Γουαρίς να κάνει το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής και τον Κόστιτς να μπλοκάρει.

Δέκα λεπτά μετά, ο Αντωνίου έκανε το βολέ στην κίνηση, η μπάλα έφτασε στον Νινγκά κι αυτός δεν μπορέσε να κάνει την προβολή από κοντά.

Στο 27ο λεπτό και την πρώτη της ευκαιρία, η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ και Ντρέκσα με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γουαρίς έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, μετά από κόρνερ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 42' ο Σαμπό με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με τον Κόστιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+1', η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 1-1. Ο Κορέια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπαϊσίνιο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έφερε το ματς στα ίσα.

0

Στο 48' η Ανόρθωση σκόραρε με τον Νινγκά, μετά από γύρισμα του Κορέια, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Χαρογιάν στο ξεκίνημα της φάσης.

0

Εφτά λεπτά μετά, με ίδια φάση και τον Κορέια να γυρίζει για τον Νινγκά, αυτή τη φορά το σουτ κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, ο Κορέια βρήκε ξανά τον Νινγκά στην περιοχή, η κεφαλιά του όμως ήταν αδύναμη και μάζεψε ο Κόστιτς.

Στο 74ο λεπτό, ο Κίκο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ιωάννου έπιασε την κεφαλιά από κοντά, με τον Κόστιτς να αποκρούει δύσκολα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πάντσεον από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Νινγκά με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 82' ο Νινγκά από αριστερά έδωσε έξω για τον Χριστοδουλόπουλος, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+6', ο Βουτσένοβιτς βγήκε στην αντεπίθεση και δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά απέναντι στον Λόρια που μάζεψε.

0

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης (88′ Ομέρ), Ντρέκσα, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Κωνσταντίνου, Λουσέρο, Μαυρουδής (77′ Κατσιάρης), Ντιαβαρά (88′ Βούκσεβιτς), Μέιρα (58′ Γεβρέμοβιτς), Ρουσιάς (77′ Βουκσένοβιτς).

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κίκο, Αντωνίου, Αρτυματάς (68′ Πάντσεον), Σαμπό, Ιωάννου (82' Χριστοδουλόπουλος), Κορέια (76′ Ράντονιτς), Γουαρίς, Νινγκά.

0

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση): «Αμυνθήκαμε σθεναρά, με όλες μας τις δυνάμεις. Για μένα ο βαθμός είναι σαν νίκη. Δεχθήκαμε ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου, πιστεύω ότι ειδικά στο πρώτο μέρος είχαμε καλύτερη κατοχή, δημιουργήσαμε. Στο δεύτερο ήταν φυσιολογικό να μας πιέσει η Ανόρθωση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, πήραμε έναν πολυπόθητο βαθμό».

0

Τσίσκο Μουνιόθ (Ανόρθωση): «Είμαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα, είμαστε η Ανόρθωση και έπρεπε να κερδίσουμε. Δεν είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα αλλά με την προσπάθεια των παικτών είμαι ικανοποιημένος. Επιλέγω να κρατήσω τα θετικά. Τις 15 τελικές, τις 3-4 ευκαιρίες μέσα από τη μικρή περιοχή. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά στο γκολ. Πρέπει να βελτιωθούν πολλά πράγματα και να αλλάξει αυτή η δύσκολη κατάσταση. Να συνεχίσει ο κόσμος να μας στηρίζει για να καταφέρουμε όλοι μαζί να το αλλάξουμε».

0

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Έγιναν πολλά σήμερα στο γήπεδο. Η ομάδα μας δεν επιβραβεύτηκε. Κυριαρχήσαμε, ήμασταν πιεστικοί και χάσαμε ευκαιρίες. Δεν μπήκε το δεύτερο γκολ, κατ’ ακρίβειαν μπήκε αλλά έχουμε τις αμφιβολίες μας αν έπρεπε να ακυρωθεί και θα περιμένουμε τους ειδικούς τις επόμενες μέρες. Υπάρχουν πολλές φάσεις που ελέγχεται η διαιτητική ομάδα, στο γκολ της ΕΝΠ κι όχι μόνο. Είναι γεγονός ότι η ομάδα έπαιξε καλύτερα, ήταν βελτιωμένη και πρέπει να έρθουν και τα αποτελέσματα. Αυτή η ομάδα μπορεί να παίξει καλύτερα και δεν γίνεται να παίζεις καλύτερα και να μην έρθουν τα αποτελέσματα. Έδειξε ότι έχει δυνατότητες».