Ένας Μέσι δεν φέρνει την... άνοιξη στη Μπαρσελόνα

Κυριακή, 21/2/2021 - 17:03

Τι είχες Μπαρσελόνα, τι είχα... πάντα. Για ακόμη μια φορά, οι Καταλανοί εμφάνισαν τις ίδιες παθογένειες, δεν καθάρισαν όταν έπρεπε το ματς και είδαν την Κάντιθ να «κλέβει» τον βαθμό στο φινάλε.

Κάπως έτσι, οι «μπλαουγκράνα» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και την πρωτοπόρο Ατλέτικο, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο και για ακόμη μια φορά τα περίμεναν όλα από τον Λιονέλ Μέσι.

Η Μπαρσελόνα μπήκε με σαφή σκοπό να κυριαρχήσει και το κατάφερε. Είχε τον έλεγχο, την κατοχή και δεν άργησε να βρει το γκολ, με τον Μέσι να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα στο 32ο λεπτό. Και στα... καπάκια, ο Γκριζμάν έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Καταλανούς, αλλά δεν μέτρησε μετά την εξέταση του VAR καθώς ο Γάλλος φορ ήταν εκτεθειμένος.

Το νερό είχε μπει στ' αυλάκι για την Μπαρσελόνα, η οποία καλούνταν είτε να διαχειριστεί το προβάδισμά της είτε να το αυξήσει. Έφτιαξε τις φάσεις για να καθαρίσει το ματς, ωστόσο δεν το κατάφερε και την... πάτησε με τον ίδιο τροπο που σκόραρε αφού στο 89ο λεπτό ο Λοσάνο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1, ισοφαρίζοντας για την Κάντιθ.