Ένα και να... καίει στην πρεμιέρα για τη Ντόρτμουντ

Σάββατο, 6/8/2022 - 21:34

Με το δεξί στο γερμανικό πρωτάθλημα μπήκε η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 της Λεβερκούζεν, οι οποίοι το πάλεψαν, αλλά δε βρήκαν το γκολ, για την 1η αγωνιστική. Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς έχει κερδίσει στις τελευταίες 8 πρεμιέρες στην Bundesliga.

Ο Ρόις μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ντόρτμουντ, η οποία απειλούσε την εστία της Λεβερκούζεν. Στο 20’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή να φέρουν στα ίσα το ματς, όταν ο Σικ έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία. Οι Βεστφαλοί απάντησαν στο 42’ όταν το σουτ του Μπέλινγκχαμ πέρασε δίπλα από το τέρμα. Κάπως έτσι, η Ντόρτμουντ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αζάρ να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, αφού βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος έκανε μια τεράστια επέμβαση.

Η Λεβερκούζεν πίεζε στην συνέχεια του δευτέρου μέρους, ωστόσο δεν μπορούσε να μετουσιώσει κάποια ευκαιρία της σε γκολ και γνώρισε εν τέλει την ήττα στην πρεμιέρα της Bundesliga. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με λιγότερο ποδοσφαιριστή λόγω αποβολής του Χραντέτσκι στις καθυστερήσεις, με τον Αμίρι να κάθεται κάτω από τα δοκάρια για περίπου δύο λεπτά αφού είχαν εξαντληθεί οι αλλαγές.