Νίκησε το Καμερούν με έναν... Καμερουνέζο η Ελβετία

Ξεκίνημα με το… δεξί για την Ελβετία στο Παγκόσμιο Κύπελλο καθώς επικράτησε με 1-0 του Καμερούν στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου. Σκόρερ ο Εμπόλο στο 48ο λεπτό.

Η Ελβετία μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αποφασισμένη να απειλήσει και να βρεθεί γρήγορα μπροστά στο σκορ. Σταδιακά, οι παίκτες του Καμερούν βρήκαν τα πατήματα τους και μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις πιο κλασικές ευκαιρίες του αγώνα. Νωρίς ο Εκαμπί εισέβαλε στην περιοχή του Ζόμερ, με τον Ελβετό τερματοφύλακα να του λέει «όχι» και ο Εμπεμπό να αστοχεί στο rebound.

Φανερά κατώτεροι οι Ελβετοί, μπορούσαν να απειλήσουν μόνο από στημένα, με την πρώτη τους καλή ευκαιρία να είναι αυτή στο 33ο λεπτό με τον Βίντμερ. Η ομάδα του Γιακίν αντιμετώπισε πρόβλημα στο αμυντικό transition, με τους Καμερουνέζους να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν με γρήγορες αντεπιθέσεις. Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τους τυπικά γηπεδούχους Ελβετούς ήταν η κεφαλιά του Ακάντζι, η οποία όμως κατέληξε εκτός εστίας, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η Ελβετία άλλαξε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε αυτό που ήθελε από το πρώτο μέρος, σκοράροντας στο 48ο λεπτό. Ο Σακίρι γύρισε όμορφα την μπάλα, βρήκε τον συμπαίκτη του Εμπολό, ο οποίο ανενόχλητος πλάσαρε τον Ονάνα και βρήκε δίχτυα. Ο σκόρερ δεν θέλησε να πανηγυρίσει το γκολ του, καθώς κατάγεται από τη πρωτεύουσα του Καμερούν, Γιαουντέ.

Ο ηγέτης του Καμερούν, Τσούπο-Μοτίνγκ έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να χαρίσει το πολυπόθητο γκολ στην ομάδα του, μοιράζοντας όμορφες πάσες στους συμπαίκτες του, αλλά και με ατομικές ενέργειες. Οι Ελβετοί βελτίωσαν την άμυνα τους σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και δεν άφηναν πολλούς χώρους στους αντιπάλους. Παρά τις πολλές και αξιότιμες προσπάθειες του Καμερούν, το ματς έληξε 1-0 με την ομάδα του Μουράτ Γιακίν να φεύγει με το τρίποντο.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Ελβέντι, Ροντρίγκεζ (90' Κομέρ), Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (72' Οκάφορ), Σόου (72' Φράι), Βάργκας (81' Ρίντερ), Εμπολό (72' Σεφέροβιτς)

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ): Ονάνα, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Ουμ Γκουέ, Χόνγκλα (68' Οντούα), Ανγκισά, Εμπεμό (81' Ενγκαμαλό), Τσούπο-Μοτίνγκ (74' Αμπουμπακάρ), Τοκό Εκαμπί (74' Ενκουντού)