«Εκτέλεσε» την Έβερτον και ξεκίνησε με χαμόγελα τη χρονιά η Τσέλσι

Σάββατο, 6/8/2022 - 22:00

Ξεκίνημα με χαμόγελα για την Τσέλσι! Στο πρώτο τους επίσημο παιχνίδι με τον Τοντ Μπόελι στην ιδιοκτησία, οι Λονδρέζοι πέρασαν έστω και δύσκολα από το «Γκούντισον Παρκ», επικρατώντας 1-0 της Έβερτον για την πρεμιέρα της Premier League.

Ένα ματς με όχι και τον καλύτερο ρυθμό, μπόλικη δύναμη και ένταση, όπως και δέκα λεπτά καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τόσα στο δεύτερο, διαρκώντας περισσότερο από δύο ώρες συνολικά! Ντεμπούτο για τον Κουκουρέγια παρότι βρισκόταν μια ημέρα στην ομάδα, ο οποίος αντικατέστησε τον Κουλιμπαλί που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Δύναμη και ένταση συνέθεταν το σκηνικό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Γκόντφρεϊ να έχει έναν σοκαριστικό τραυματισμό και να αποχωρεί με φορείο μόλις στο 18ο λεπτό, με τον Χόλγκεϊτ να παίρνει τη θέση του. Αυτός ο τραυματισμός φάνηκε να ρίχνει την Έβερτον, με την Τσέλσι να παίρνει τη σκυτάλη και να φτιάχνει φάσεις, βρίσκοντας τελικά το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν ο Τσίλγουελ ανατράπηκε στην περιοχή και ο Ζορζίνιο άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 45’+9’ (0-1).

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετική εικόνα, με την Τσέλσι από ένα διάστημα και έπειτα να προσπαθεί να διαχειριστεί το προβάδισμά της και η Έβερτον να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Παρόλα αυτά, ήταν φλύαρη στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και δεν κατάφερε την υπεροχή να την μετουσιώσει σε σοβαρή φάση ή ακόμη και κάποιο τέρμα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από τους Λονδρέζους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.