«Έκλεψε» βαθμό από τον Ερμή με... γκολ στο φινάλε η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 27/2/2021 - 20:30

Την γλύτωσε στο φινάλε!

Δόξα και Ερμής έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Μακάρειο», στην πρεμιέρα των play-off του δεύτερου γκρουπ, με τους γηπεδούχους να σώζουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς παρά το γεγονός ότι έπαιζε από το 29' με παίκτη λιγότερο, έπειτα από την αποβολή του Χριστοφή, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Καρλίτος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «φτεροπόδαροι» έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, αφού δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το γκολ του Ρουσιά στο 84ο λεπτό, σπαταλώντας δύο υπερπολύτιμους βαθμούς.

Με αυτή την ισοπαλία η Δόξα ανέβηκε στην 8η θέση με 31 βαθμούς και την επόμενη (2η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (8/3, 17:00) από τον Εθνικό στο Δασάκι.

Από την άλλη ο Ερμής παρέμεινε στην 12η θέση άλλα με 25 βαθμούς πλέον και την επόμενη Κυριακή (7/3, 16:00) υποδέχεται ως τυπικά γηπεδούχος τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Χριστοφή, Άδωνη, Εγγλέζου (90’+2 Κάρλος), Μπόλιεβιτς (86′ Καρλίτος), Ασαμόα (63′ Ολιβέιρα), Οικονομίδης, Κίκας, Μπιλάλ (46′ Γκίλσον), Σαντίκ.

Ερμής (Νικόλας Μαρτίδης):  Καϊκέ, Καραγκούνης (56′ Δημητρίου), Γαβριήλ, Ρουσιάς, Ντίας (67′ Μέιρα), Φολπρεχτ, Κοβάσεβιτς (67′ Κύπρου), Βάλπορτ, Γκαταρίτς (77′ Παπαθανασίου), Χολτ, Σιντιμπέ.