Έκλεισε το… σπίτι της Μίλαν η Σασουόλο

Είδε κορυφή και… ζαλίστηκε η Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» παρότι ξεκίνησαν υποδειγματικά το ματς, είδαν τη Σασουόλο να κάνει τρομερό come-back και να τους υποχρεώνει στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους (και δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα) τη φετινή σεζόν με σκορ 3-1. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δώρο στην Ίντερ που βρίσκεται στο -1 και στη Νάπολι που το βράδυ υποδέχεται τη Λάτσιο.

Στα του ματς, ο Ρομανιόλι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με κεφαλιά στο ύψος του πρώτου δοκαριού στο 21ο λεπτό, με την απάντηση των φιλοξενούμενων να έρχεται τρία λεπτά αργότερα με φοβερό σουτ του Σκαμάκα. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 33’ η άμυνα της Μίλαν αδράνησε, η μπάλα στρώθηκε στον Σκαμάκα που έπιασε το σουτ που κόντρα στον Κγιάερ και άλλαξε πορεία για την ανατροπή.

Το παιχνίδι ήταν ροντέο, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η Μίλαν πλήρωσε το γεγονός πως είχε βγει όλη μπροστά για να ψάξει την ισοφάριση, με τον Μπεράρντι να αδειάζει τον Ρομανιόλι και με άψογο τελείωμα κάτω από τα πόδια του Μενιάν, να δίνει αέρα δύο τερμάτων στη Σασουόλο (66’). Το ματς είχε στραβώσει για τα καλά για τους γηπεδούχους, που το πάλευαν αλλά είδαν τον Ρομανιόλι ένα δεκάλεπτο αργότερα να αποβάλλεται και να βάζει ταφόπλακα στις ελπίδες των «ροσονέρι» για ένα come-back.

«Διπλό» με άρωμα… Ευρώπης για την Μπολόνια, η οποία πέρασε από το «Αλμπέρτο Πίκο» επικρατώντας 1-0 της Σπέτσια, η οποία παραμένει έναν βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Αρναούτοβιτς στο 83’, στέλνοντας την Μπολόνια στους 21 βαθμούς, παρέα με τις Λάτσιο, Φιορεντίνα και Γιουβέντους στην 6η θέση.

Νωρίτερα, η Τζένοα έμεινε όρθια στην έδρα της Ουντινέζε (0-0) και ο Αντρέι Σεβτσένκο πανηγύρισε τον πρώτο του βαθμό στον πάγκο των Γενοβέζων, οι οποίοι παραμένουν στην 18η θέση με 10 πόντους. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 15 βαθμούς και βρίσκονται στο +5 από την επικίνδυνη ζωνη.