Έκανε την έκπληξη στην παράταση η Πόρτο, αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Ντόρτμουντ

Τετάρτη, 10/3/2021 - 00:42

Βγήκαν το βράδυ της Τρίτης (9/3) τα πρώτα εισιτήρια για τα προημιτελικά του Champions League, με το πέρας δύο αναμετρήσεων για τη φάση των «16».

Στο Τορίνο η Πόρτο έκανε τη μεγάλη έκπληξη και άφησε εκτός της Γιουβέντους στην παράταση και παρά την ήττα (3-2), ενώ στο Βεστφάλεν η Ντόρτμουντ «κλείδωσε» την πρόκριση μένοντας στην ισοπαλία (2-2) με τη Σεβίλλη.

Η κλήρωση για τους «8» θα πραγματοποιηθεί στις 19 Μαρτίου στη Νιόν της Ελβετίας.

Γιουβέντους - Πόρτο 3-2

Σε ένα απίθανο ματς που πήγε στην παράταση, η Πόρτο έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέταξε έξω τη Γιουβέντους στην έδρα της, η οποία αποκλείστηκε παρά τη νίκη με 3-2.

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ολιβέιρα (19' πεν.) ωστόσο οι Ιταλοί έφεραν τούμπα το ματς με δύο γκολ του Κιέζα (49', 63') ενώ ενδιάμεσα αποβλήθηκε ο Ταρεμί (54') και το έστειλαν στην παράταση.

Εκεί ο Ολιβέιρα (115') ισοφάρισε εκ νέου το ματς και έδωσε το προβάδισμα στους «δράκους», ενώ το γκολ του Ραμπιό δύο λεπτά μετά (117') δεν αρκούσε και η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο μένει εκτός συνέχειας του Champions League.

Γιουβέντους (Πίρλο): Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι (75' Ντε Λιχτ), Ντεμιράλ, Άλεξ Σάντρο, Ραμπιό, Αρτούρ (102' Κουλουσέφσκι), Ράμσεϊ (75' ΜακΚένι), Κιέζα (102' Μπερναντέσκι), Μοράτα, Ρονάλντο.

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Μαρτσεζίν, Μαναφά, Πέπε, Μπεμπά, Ζαϊντού (71' Ντίας), Σέρτζιο Ολιβέιρα, Ουρίμπε (90' Γκρούγιτς), Οτάβιο (62' Σαρ), Κορόνα, Μαρεγκά (106' Μαρτίνεζ), Ταρεμί.

Ντόρτμουντ - Σεβίλλη 2-2

Την πρόκριση της στα προημιτελικά με... μπόλικο άγχος «κλείδωσε» η Ντόρτμουντ, ερχόμενη ισόπαλη 2-2 με τη Σεβίλλη.

Η ομάδα του Τέρζιτς με πρωταγωνιστή τον «διαστημικό» Χάλαντ που ήταν εξαιρετικός και πέτυχε άλλα δύο γκολ (35', 54' πεν.) κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση, παρά το γεγονός ότι αγχώθηκε στο φινάλε.

Το πάλεψε στο τέλος με δύο γκολ του Ελ Νεσιρί (69' πεν., 90+6') η ομάδα του Λοπετέγκι, ωστόσο άργησε να «ξυπνήσει», δεν αρκούσαν αυτά και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτς, Μορέι (90+5' Μενιέ), Χούμελς, Σουλτς (89' Ζαγκαντού), Τσαν, Ντιλέινι, Μπέλινγκαμ, Νταούντ, Ρόις, Αζάρ (67' Πάσλακ), Χάλαντ.

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια, Χορδάν (60' Γκόμες), Φερνάντο (86' Ράκιτιτς), Οκάμπος (60' Ντε Γιονγκ), Ροντρίγκεζ (79' Τόρες), Σούσο (86' Σούσο), Εν-Νεσίρι.