Έκανε σεφτέ κόντρα στην τραγική Γιουβέντους η Μόντσα

Κυριακή, 18/9/2022 - 18:15

Βρήκε το… κατάλληλο θύμα και έκανε σεφτέ η Μόντσα. Η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ντι Μαρία και την τραγική εικόνα της Γιουβέντους για ακόμη ένα παιχνίδι, επικράτησε 1-0 και πήρε την πρώτη της νίκη στη Serie A.

Φουλ ισορροπημένο το ματς στο πρώτο μέρος, με τη Γιουβέντους να μη δείχνει διάθεση να πάρει πολλά ρίσκα, ενώ η Μόντσα προσπαθούσε με καλή κυκλοφορία και στρωτό ποδόσφαιρο να δημιουργήσει φάσεις, με την πρώτη να έρχεται μόλις στο 3’ με τον Ροβέλα.

Ο Ίτσο στο 13’ έφτιαξε δεύτερη καλή φάση για τη Μόντσα, ενώ έξι λεπτά μετά ο Τσούρια απείλησε ξανά για λογαριασμό των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν και να κλείνουν τους διαδρόμους προς την εστία του Περίν, αλλά την ίδια ώρα δεν τους έβγαιναν οι φάσεις. Ήρθε μάλιστα στο 40ο λεπτό ο Ντι Μαρία με μια ανόητη αποβολή για αγκωνιά στο στήθος αντιπάλου του να αφήσει τη Γιουβέντους με ποδοσφαιριστή λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα. Κάτι που πλήρωσε εν τέλει η «γηραιά κυρία» με τον Γκιτκιάερ να σκοράρει στο 74ο λεπτό και να… τεζάρει τη Γιουβέντους, χαρίζοντας την πρώτη νίκη της Μόντσα στο πρωτάθλημα.

Εμφατικό «διπλό» της Λάτσιο, η οποία επικράτησε 4-0 στην έδρα της Κρεμονέζε και έφτασε τους 14 βαθμούς. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και Ιμόμπιλε, που έκαναν τα… πάντα και οδήγησαν την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι σε μια εύκολη νίκη.

Ο Σάβιτς έφτιαξε το 1-0 του Ιμόμπιλε στο 7’, με τον Ιταλό φορ να γράφει το 2-0 στο 21’ με πέναλτι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ήταν η σειρά του Σέρβου χαφ να σκοράρει για το 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πέδρο στο 79ο λεπτό μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Μεγάλη νίκη και για τη Φιορεντίνα που λύγισε τη Βερόνα με 2-0. Ο Ικονέ στο 13’ έδωσε προβάδισμα στους «βιόλα», με τον Μπιράγκι στο 26’ να χάνει την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του αφού ο Μοντιπό έβγαλε την εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού των γηπεδούχων.

Τελικά, στο 90ο λεπτό ο Νίκο Γκονζάλες έγραψε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη για τη Φιορεντίνα, με τη Βερόνα να συνεχίζει να απογοητεύει και να βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

*πηγή φωτογραφίας: Juventus FC